Intervju
Odbojka je privlačna djevojkama zbog gracioznosti, Crna Gora ima veliki potencijal
Kada ste sa 12 godina visoki 182 centimetra „osuđeni“ ste na bavljenje sportom. Jelena Cvijović je sjajnu fizičku predispoziciju iskoristila da započne uspješnu odbojkašku karijeru. Sa 28 godina igrala je u pet zemalja, standardna je reprezentativka Crne Gore, a nada se i da će jednog dana u dresu nacionalnog tima zaigrati na Evropskom prvenstvu.
Kako si počela da se baviš odbojkom, zašto si izabrala taj sport?
„U mom tadašnjem društvu odbojka je bila aktuelan sport pa sam poželjela i ja da se oprobam u njemu. S obzirom na to da sam sa 12 godina bila visoka 182 cm nekako je i bavljenje sportom bio logičan izbor. Zahvalna sam Bogu na talentu i svim prilikama da se izgrađujem i kao ličnost i kao igrač i sve više uživam u odbojci. Veliku ulogu u mojim počecima imao je trener Rajko Tijanić koji je pružao sportsko vaspitanje, učio istrajnosti i koji nije ostavljao puno prostora za bilo kakvu vrstu izgovora. Naravno, da nije bilo moje porodice koja mi je uvijek ogromna podrška i mog prijatelja Maria koji me je ohrabrivao i koji mi pomaže u svemu ne bih se danas bavila onim što mi je mnogo lijepog u životu donijelo. Nije važno samo izabrati pravi poziv već i istrajati u njemu tako da na sve to gledam kao na veliko Božije davanje“, rekla je Jelena na početku razgovora za Sportfem.
Odbojka je najmasovniji ženski sport u Crnoj Gori. Da li si očekivala da i reprezentacija možda ima bolje rezultate?
„Mislim da je odbojka s razlogom najmasovniji ženski sport s obzirom na to da je atraktivan i graciozan (koliko to jedan sport može biti), da ostavlja prostor da se djevojčica pravilno tjelesno razvija kroz adekvatan trening, da osjeti ljepotu timskog rada, nauči da preuzme odgovornost i bude fair play igrač. Uspjeh reprezentacije nije isključivo vezan za masovnost već zavisi od ambicije Saveza, menadžmenta tima, trenerske adekvatne angažovanosti kvalitetnih igrača i odgovornosti svakog člana jednog sastava prema svom zadatku.“
Kako generalno gledaš na perspektivu ženske odbojke kod nas?
„Ženska odbojka u Crnoj Gori ima potencijal. Mislim da je za prosperitet iste važno postojanje profesionalne lige što svakako zahtijeva veća ulaganja. Time bi poslije završene srednje škole i fakulteta u Crnoj Gori ostajale domaće igračice i uz inostrana pojačanja talentovane djevojčice bi napredovale jer bi i sistem zahtijevao više od njih.“
Nedavno su završeni kvalifikacioni turniri za plasman na Evropsko prvenstvo. Nažalost, malo je nedostajalo da se ekipa nađe na šampionatu. Kako si vidjela kvalifikacije?
„Moje mišljenje je da nismo dobili pretešku grupu, posebno kada je uporedim sa ostalim kvalifikacionim grupama. Iskrena da budem, iako je Slovačka kao nosilac grupe dobar tim i ima iskustvo na velikim takmičenjima, šansu sam tražila protiv svake selekcije sa kojom smo igrali. Crna Gora jeste mala, ali ima veći kvalitet nego što se prikazuje. Bilo je jako lijepo igrati prvi kvalifikacioni turnir u Crnoj Gori. Iako je protekao bez publike svakako je čast biti na svom terenu i nastupati za svoju zemlju.“
Smatraš li da ova ekipa u budućnosti može da se nada plasmanu na veliko takmičenje?
„Jako je važno jedinstvo tima, uigranost i međusobna saradnja. Niko ne može sam ni dobiti, a ni izgubiti utakmicu s obzirom na prirodu jednog kolektivnog sporta kao što je odbojka.“
Promijenila si klub, ali si ostala u Rumuniji. Kakve su ambicije Krajove?
„U Rumuniji se dobro osjećam, skroz sam se uklopila, Bogu hvala, i navikla na tamošnji način života koji se ne razlikuje umnogome od našeg. Krajova kao povratnik u Diviziju A se neće boriti za vrh tabele, ali svakako kao ozbiljan sportski kolektiv će se truditi da napravi što bolji plasman i osvoji što veći broj bodova. Vjerujem da ćemo im u tome pomoći moje prijateljice i saigračice Evgenija Milivojević i Laura Simonia, koje smo 3 od 4 inostrana transfera koje je za sada Krajova napravila.“
Igrala si u Srbiji, Grčkoj, Turskoj i Rumuniji. Gdje se igra najbolja odbojka?
„Odbojka u Turskoj je jako dinamična, sa sjajnim uslovima, ulaganjima, profesionalnim odnosom i strašću za taj sport. U Rumuniji se takođe igra dobra odbojka, sa mnogo iskusnih i kvalitetnih igračica i par stabilnih klubova koji pružaju jako dobre uslove za život i rad.“
Kako gledaš na projekat Sportfema, koji je započet sa željom da se našim sportistkinjama pruži adekvatan prostor u medijima?
„Dopada mi se vaša ideja i koncept. Djevojke koje se bave sportom su borbene, brže sazrijevaju, pa se od njih mogu čuti razna iskustva i ohrabrenje djevojčicama koje možda sumnjaju da ne dozvole da im bilo ko ili bilo šta poruši snove. Lijepo je što dajete priliku da se i djevojke iz svijeta sporta izraze i da se upozna njihov način života i razmišljanja. Želim vam uspjeh u daljem radu i promociji projekta“, rekla je na kraju razgovora za Sportfem Jelena Cvijović.