Miks
Projektom „Inkluzija djece sa smetnjama u razvoju kroz sport” promovišu se jednake šanse kroz sportske aktivnosti
Specijalna Olimpijada Crne Gore učestvuje kao partner u programu „Inkluzija djece sa smetnjama u razvoju kroz sport”.
„Ponosni smo što smo izabrani od strane Specijalne Olimpijade Evrope Evroazije kao dio konzorcijuma koji čine devet evropskih zemalja u programu koji je od velikog značaja za inkluziju djece sa smetnjama u razvoju kroz sport. Zbog pandemije Covid-19, prvi sastanak partnerskih zemalja održan je online, putem Zoom platforme. Cilj sastanka bio je razmjena iskustava među partnerima nakon prvih 6 mjeseci sprovođenja programa i upoznavanje šire javnosti sa značajem i aktivnostima koji će trajati do kraja 2023. godine“, saopšteno je iz Specijalne Olimpijade Crne Gore.
Skup koji je održan 9. juna okupio je preko 70 učesnika iz devet partnerskih zemalja koje učestvuju u projektu. Među uvaženim gostima koji su izlagali na skupu bili su Đanluka Bombarda, direktor EEA and Norway Grants Fund for Regional Cooperation, David Evanđelista, regionalni predsjednik i direktor Specijalne Olimpijade za Evropu i Evroaziju, kao i Kristijan Ispas, generalni direktor Fondacije Motivation Romania i direktor Specijalne Olimpijade Rumunije.
Projekat „Inkluzija djece sa smetnjama u razvoju kroz sport” finansiraju Island, Lihtenštajn i Norveška preko EEA and Norway Grants Fund for Regional Cooperation.
Projekat vodi Fondacija Motivation Romania, u partnerstvu sa Specijalnom Olimpijadom Rumunije, SO Crne Gore, SO Islanda, SO Slovake, SO Litvanije, SO Bosne i Hercegovine, uz podršku Fondacije SO za Evropu i Evroaziju i Univerziteta za fizičko obrazovanje iz Poznanja u Poljskoj.
Tokom tri godine, od januara 2021. do decembra 2023. godine, projekat će podržati organizovanje takmičenja u timskim sportovima kao što su fudbal i košarka u kojima će učestvovati više od 5,200 djece i mladih sa i bez intelektualnih smetnji, uzrasta 6 – 12 godina. Učesnici dolaze iz više od 55 gradova centralne i južne Evrope i sa Balkana.
„Sport i umjetnost pomažu u postizanju opšte, a ne samo fizičke, dobrobiti osoba sa invaliditetom. S obzirom na aktuelnu krizu, ovaj projekat nije mogao doći u bolje vrijeme. Vaš projekat je izuzetno potreban u ovom konkretnom momentu“, rekao je Đanluka Bombarda, direktor EEA and Norway Grants Fund for Regional Cooperation.
Podrška ovim projektima je hitna.
„Ne samo da smo počastvovani, nego s ponosom prihvatamo izbor da budemo jedan od korisnika koji će realizovati ovu aktivnost na planu socijalne inkluzije u vrijeme kada je ona najpotrebnija. Mislim da se svi slažemo da aktuelna kriza izazvana kovidom i prateća zdravstvena i ekonomska pandemija imaju nepovoljne i negativne efekte na osobe sa intelektualnim smetnjama i njihove porodice. I u razvijenim i u ekonomijama u razvoju, poteškoće i izazovi samo rastu. Stoga je ova podrška ne samo velikodušna, već i hitna“, poručio je David Evanđelista, regionalni predsjednik i direktor Specijalne Olimpijade za region Evrope i Evroazije.
Na uticaj pandemije osvrnuo se direktor Specijalne Olimpijade Rumunije.
„Projekat je rezultat višegodišnjeg rada i inovacija u oblasti invaliditeta. Pandemija kovida-19 je u velikoj mjeri promijenila naš način rada, kao i percepcije ljudi, ali ćemo zajedno sa partnerima iznalaziti načine i rješenja za prilagođavanje svojih aktivnosti. Najveći izazov ostaje socijalna inkluzija djece i mladih sa intelektualnim smetnjama i njihovo uključivanje u sportske aktivnosti na sportskim terenima“, istakao je Kristijan Ispas, generalni direktor Fondacije Motivation Romania i direktor Specijalne Olimpijade Rumunije:
Ukupno gledano, EEA i Norway Grants Fund for Regional Cooperation ima za cilj smanjenje ekonomskih i socijalnih razlika u Evropi i jačanje bilateralnih odnosa između zemalja donatora i 15 zemalja centralne i južne Evrope i baltičke regije.