Fudbal
Ovo je put koji bi trebalo da slijede sve djevojčice koje imaju snove: Rušila je stereotipe, trčala da ne zakasni na voz i kroz patnju došla do zvijezda
Početkom 2000-ih, kada se fudbalski tereni često nisu doživljavali kao mjesto za djevojčice – Aitana Bonmai je od prkosila stereotipima i skepticizmu.
Oskar Hames je bio njen prvi trener, koji ju je kao sedmogodišnju djevojčicu vodio u muškom timu dječaka CD Ribes.
Za BBC se prisjetio kako su mu nakon mečeva roditelji djece iz protivničkih ekipa prilazili u nevjerici.
– Bila je kao cunami – rekao je Hames za BBC Sport.
Na terenu je bila sila prirode. Bila je senzacija gledati kako igra. Imala je jednu dodatnu stvar koju dječaci nijesu imali – usijanost, karakter da uvijek želi više. To je bila glavna razlika.
Aitana Bonmati je u ponedjeljak drugu godinu zaredom proglašena za najbolju fudbalerku svijetu.
Bonmati je bila jedina djevojka u cijelom fudbalskom klubu Ribes. Jedan klub – 400 dječaka i jedna djevojčica.
– Znamo kakvi dječaci mogu da budu, a u to vrijeme su je diskriminisali jer je bila jedina djevojčica – kazao je Games.
– Ali nikada nisam morao da posredujem. Aitana je imala veoma jak karakter i nije dozvoljavala nikome da je gazi.
Tekst za BBC o Aitani pisala je Marija Garido, koja je sa Bonmati igrala zajedno u omladinskom timu Barselone, a sada je novinarka.
Priča o Aitani nije samo priča o djevojci koja je igrala fudbal – to je saga o mentalnoj snazi, intenzitetu i nemilosrdnoj želji koja nadilazi generacije.
Iz prljavštine i pijeska Ribesovih terena, Bonmati se uzdigla do vrhunca ženskog fudbala, ali izvor njene energije i otpornosti seže daleko izvan terena, pa čak i njenog rođenja, navodi se u tekstu.
Kakva je bila uloga Rose Bonmati, Aitanine majke? Godine 1998. pošla je da upiše kćerku u registar rođenih, ali se suočila s administrativnim problemima.
Španska tradicija i zakonodavstvo bili su jednoglasni – prezime Rosinog supruga Vinsenta Konka mora biti prvo od dva Aitanina prezimena. Bonmati bi bilo zadržano kao ime, ali samo na službenim dokumentima. Aitana bi bila poznata kao Aitana Konka.
Rosa se opirala. Uz Vinsentovu punu podršku, stavila je svoje ime – Bonmati – ispred muževog.
Kada birokratija to nije dozvolila, Rosa se registrovala kao samohrana majka, potpuno izostavivši Vinsentove podatke, a Aitani dala samo jedno prezime, ali i rani primjer zalaganja za ono u što vjeruje, podsjeća BBC.
Rosa je zajedno sa političarkom Imom Majol i timom pravnih stručnjaka iznijela prijedlog za izmjenu zakona kako bi se roditeljima omogućilo da prezimena svojoj djeci daju bilo kojim redosljedom.
Izglasan je krajem 1999. godine, nekoliko mjeseci prije Aitaninog drugog rođendana. Vinsentovo prezime dodato je u Aitaninim službenim dokumentima, ali nakon Rosinog. Postala je Aitana Bonmati Konka, baš kao što je Rosa oduvijek namjeravala.
Vinsent je aktivista u Pokretu za odbranu zemlje (MDT), koaliciji socijalističkih organizacija koje se zalažu za nezavisnost Katalonije i drugih okolnih regija.
Aitana je odrasla u selu Ribes, na periferiji Barselone, koje ima oko 30.000 stanovnika.
Aitana sa Zlatnom loptom
Njeni roditelji su predavali katalonski jezik i književnost, a porodična kuća je ličila na čudnu biblioteku i svaka soba je bila ukrašena knjigama, napisala je autorka teksta.
Roditelji su gotovo od rođenja učili da spava sama kako bi kod nje razvili nezavisnost, a usadili su joj ljubav prema knjigama.
Jedno od omiljenih štiva najbolje fudbalerke svijeta su knjige o mučenicima i žrtvama nacističkih logora.
Bonmati se oprobala u plivanju i košarci, ali fudbal je najviše prijao njoj i njenoj porodici.
Na porodičnim okupljanjima nosila je fudbalski dres, a ne haljinu – i za to je imala podršku najbližih.
Bonmati je debitovala za prvi tim Barselone kao 18-godišnjakinja, ali nije odmah izborila mjesto standardne prvotimke.
Prethodno, dok su njihove muške kolege imale sve uslove u čuvenoj akademiji La Masija, Aitana i njene saigračice nakon treninga su morale da se zadovolje hladnim tuševima u improvizovanim svlačionicama.
Oko ponoći su se vraćali kućama, neke od njih porodičnim automobilima, a talentovana Bonmati – javnim prevozom. Prvo autobusom, pa vozom, više od sat u oba smjera.
To je bilo zato što njena majka pati od hroničnog bola, fibromijalgije i često nije mogla da vozi, a njen otac nije položio test.
– Trčala sam da ne bih propustila voz… Čak sam se pitala da li je vrijedno truda – priznala je prošle godine.
– Htjela je da napusti fudbal dok je bila adolescent – rekla je njena tetka Lili.
Na majčin prijedlog, sa 13 godina počela je da posjećuje psihologa kako bi naučila da prihvati frustracije kao normalni dio težnje da dostigne vrhunac.
– Sjećam se da je bila izuzetno zahtjevna prema sebi, opsjednuta sportom i željna napredovanja – kazala je njena bivša saigračica Karla Rivera za BBC sport.
Kada je Luis Kortes imenovan za trenera Barselone 2019. godine, 21-godišnja bila je sporedna igračica.
– Aitana je veoma ambiciozna igračica koja uvijek želi da igra i da bude važna, a ta uloga se pokazala kao izazov za nju – govorio je Kortes.
Bonmati se izborila za mjesto u startnih 11, osvojila pet uzastopnih titula u Španiji i tri Lige šampiona, a njen značaj za klub i reprezentaciju postao je krucijalan nakon što je Aleksija Puteljas, njena prethodnica kao dvostruka osvajačica Zlatne lopte, povrijedila ligamente koljena 2022. godine.
– Ona je bila igračica koja je morala preuzeti tu ulogu jer smo je posljednjih godina pripremali da bude liderka u timu – naveo je Kortes.
Bonmati je bila dio ,,revolucionarnog pokreta“ u španskom fudbalu, koji je vrhunac borbe doživio 2023. nakon istorijskog osvajanja Svjetskog prvenstva.
Veliko slavlje pokvario je momenat kada je bivši predsjednik Fudbalskog saveza Španije Luis Rubijales poljubio Đenifer Ermoso tokom ceremonije dodjele medalja.
Slika tog poljupca, za koji je Ermoso rekla da je bio bez pristanka, obišla je svijet i pokrenula raspravu širom svijeta.
Bonmati je bila jedna od 15 igračica koji su napisale pismo španskom savezu u septembru 2022. rekavši da više neće igrati za tim dok se ne promijene stvari koje su bile štetne po njihovo ,,emocionalno stanje i zdravlje“.
Bonmati, Batle i napadač Mariona Kaldentej bile su jedine od 15 igračica koje su se žalile u sastavu za Mundijal u Australiji i Novom Zelandu 2023.
– Osvojile smo Svjetsko prvenstvo, ali ne pričamo mnogo o tome zbog nekih stvari koje ne želim da ignorišem – izjavila je Bonmati na Uefinoj ceremoniji proglašenja najbolje igračice 2023.
– Kao društvo ne možemo da dozvolimo zloupotrebu moći u profesionalnom odnosu, kao ni djela nepoštovanja. Želim da pružim podršku mojoj timskoj koleginici Đeni i svim ženama koje prolaze kroz isto – dodala je Bonmati.
Aitana je osvojila mnogo trofeja, ali jednako kao pehari cijene se njeni drugi poduhvati – na primjer, činjenica da u klubu CD Ribes sada ima 180 djevojaka, a prije šest godina nije bilo ženskog tima.
Prije devet godina u Španiji je bilo 44.873 registrovanih fudbalerki. U 2023. ukupan broj je dostigao 100.000.
Bonmati posjećuje svoj matični klub nekoliko puta godišnje. I svaki put osjeti ljubav i zahvalnost jaču od svih timskih i individualnih nagrada.
Njen put, obilježen tihim borbama i zvučnim trijumfima, nije uvijek bio lak, poentirao je BBC u tekstu.
– Dobro je imati ambicije, ali iza njih stoji patnja – rekla je Bonmati u intervjuu za El Pais.