Pratite nas

Fitnes & Zdravlje

Fitnes za početnike: Evo šta treba da znate

Fizička aktivnost je jedan od osnovnih uslova za postizanje i održavanje kako fizičkog tako i mentalnog zdravlja.

Međutim, najčešća greška početnika je što bavljenje fizičkom aktivnošću najčešće shvataju olako i ne dovoljno ozbiljno. Odatle se ne dolazi do željenih rezultata i motivacija za fitnesom opada tako da većina početnika nikad ni ne ostvari svoj san o ravnom stomaku i pločicama. Tako početnici, zapravo, zauviek i ostaju početnici.

Šta je uopšte fitnes i koje su njegove dobre strane?

Biti fit je nekada označavalo da je neka osoba samo u stanju da se izdrži svakodnevne aktivnosti bez većih poteškoća. Danas taj termin označava da je neka osoba u mogućnosti da izdrži svakodnevne aktivnosti, kao i izuzetan napor koji ima tokom treninga i prevlada fizičke stresove, a da poslije svega toga ne dođe do preopterećenja mišića.

Fitnes je i zaseban sport koji obuhvata određenu vrstu vježbi čiji je cilj zatezanje mišića i smanjenje masnoća u organizmu.

Treba, svakako, imati u vidu da biti fizički zdrav i u dobroj fizičkoj kondiciji mogu biti dva odvojena pojma. Na primjer, neko može biti zdrav, a da se ne bavi nikakvom fizičkom aktivnošću, dok sa druge strane, neko ko se bavi sportom ne mora imati savršenu krvnu sliku i može bolovati od raznih bolesti.

Fizička aktivnost, je ipak, bitno povezana sa zdravim i izdržljivim organizmom. Bavljenje fitnesom će vam sigurno poboljšati zdravlje i učiniti da se osjećate bolje i imate više samopouzdanja.

Fitnesom se postiže gubitak težine i njeno kontrolisanje

Svako bavljenje fizičkim aktivnostima podstiče gorenje kalorija, tako da se postepeno dolazi do zdravog mršavljenja. To znači da ako redovno vježbate i pravilno kombinujete namirnice da ćete polako gubiti kilažu.

Zato nemojte biti nestrpljivi ako se na vagi neko vrijeme prikazuje isti broj kilograma. Bolje je osloniti se za početak na ogledalo ili odjeću koja postaje sve veća.

Razlog tome je taj što kilogram sala i kilogram mišića nisu isto. Dok vježbate topite kalorije, ali zatežete mišiće i oni postaju teži, zato se nekada ne vidi napredak u gubitku kilograma.

Kada i stignete do željene kilaže ne smijete nipošto da prekinete da se bavite fitnesom, jer će u tom slučaju rezultat koji ste postigli biti samo privremen. Dakle, da biste imali svoju težinu pod kontrolom, morate, takođe, kontrolisati kada i koliko vježbate i morate se potruditi da vam bavljenje sportom postane navika za cio život.

Fitnes poboljšava zdravlje

Ovo ste sigurno čuli, ali tu činjenicu da bavljenje fitnesom poboljšava zdravlje treba ponoviti bezbroj puta.

Iako fizičko zdravlje i fizička aktivnost nisu isti pojmovi, oni su suštinski povezani.

Naime, bavljenje sportom utiče na smanjenje triglicerida u krvi, smanjuje rizik od srčanih bolesti, dijabetesa tipa 2, depresije, raznih vrsta raka, artritisa… spisak je beskonačan. Poenta je da ne postoji zdravstveno stanje koje se uz pravilne vježbe ne može poboljšati.

Fitnes poboljšava raspoloženje

Fizička aktivnost bilo kakve vrste, pa i fitnesa će vas sigurno oraspoložiti iz razloga što se tokom treniranja u mozgu luče seratonin i endorfin, koji su hormoni sreće. Zato se poslije treninga osjećate opušteno, srećno i dobro raspoloženo, jer znate da ste učinili nešto dobro za vaše zdravlje i vaše tijelo. Pored toga, kada trenirate stvarate bolju sliku o sebi samima, raste vam samopouzdanje i počinjete sve više da volite same sebe.

Zato je fizička aktivnost odličan lijek za depresiju.

Klikni i komentariši

Ostavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Reklama
 

Ovo morate vidjeti

Više u Fitnes & Zdravlje