Pratite nas

Sportovi u vodi

Ajkula je riječ ženskog roda: Ove djevojčice mijenjaju sportsku scenu u Crnoj Gori

Eleonora Tomašević ima 14 godina.

Ona i njene drugarice su na neki način već promijenile sportsku scenu u Podgorici, pa i u Crnoj Gori.

Prve su djevočice koje su počele da treniraju vaterpolo u okviru interesantnog projekta koji je pokrenula Budućnost.

“Počela sam da treniram vaterpolo zato što sam htjela da se oprobam u novom vodenom sportu, a dvije godine sam članica PVK Budućnost”, kaže Eleonora.

Ksenija Brnović je dvije godine mlađa od Eleonore, a može se reći da je iz vaterpolo porodice – njen brat Petar je igrač Budućnosti, reprezentativac Crne Gore u mlađim kategorijama.

“Odavno mi se sviđa vaterpolo, a brat je ostavio utisak na mene da je riječ o lijepom sportu. On me je privukao, ali još više me privukla moja želja da se bavim vaterpolom”, ističe Ksenija.

Plivački i vaterpolo klub Budućnost za kratko vrijeme napravio je ogromne korake – počeo je prvo sa edukacijom podgoričkih dječaka, pa sa stvaranjem igrača za mlađe selekcije Crne Gore, nastavio sa seniorskim timom od ove sezone, a sada pokušava da napravi i malu sportsku revoluciju, da postavi ženski vaterpolo tim…

“Došli smo na ideju da pokrenemo ženski vaterpolo, jer je interesovanje ogromno. Čak je veliki broj djevojčica željelo da se priključi muškom timu. Imamo veliku bazu, mislimo da je ovo početak lijepe priče”, ističe direktor PVK Budućnost Bojan Šuković.

Prije više od 15 godina kotorski Kataro počeo je i pokušao da animira djevojčice da krenu da se bave vaterpolom. Nije dugo trajalo, mnogo je faktora koji su uticali – jedan od njih je svakako percepcija da vaterpolo nije sport za djevojke, jer je fizički previše naporan, na momente i grub…

Ali možda je došlo vrijeme da se prepreke sruše…

“Niko mi još nije rekao da vaterpolo nije ženski sport, ali i da mi kaže – to mi neće smanjiti želju da se bavim vaterpolom”, kaže Ksenija Brnović.

“Nismo imali predrasuda, jer se u Podgorici vaterpolo snažno prati. Osim nastupa naše muške selekcije, prati se i ženski vaterolo, znaju djevojčice koliko je to razvijen sport u regionu, u Hrvatskoj i Srbiji, da ne pričamo o Italiji, Mađarskoj… Vidjele su mnoge mogućnosti, koje im se otvaraju”, kaže Bojan Šuković.

Podrška porodice u izboru sporta koji se, ipak, kod nas doživljava kao muški neophodna je da bi djevojčice mogle da ispune svoje sportske želje.

“Moja kćerka Jasna dugo trenira plivanje, a oduševljeni smo pokretanjem ženskog vaterpolo tima. Smatram da je vaterpolo pravi sport za razvoj djece, motorike, razmišljanja… Nismo imali nikakve predrasude, naprotiv – odmah smo je podržali u odluci da proba da se okuša u tom sportu”, kaže roditelj Labud Vučinić.

“Moji roditelji obožavaju vaterpolo, kao i sve sportove sa loptom. Uvijek su me podržavali, tako je bilo i sada”, kaže Eleonora Tomašević.

Djevojčice je možda posebno motivisalo i to što bi u doglednoj budućnosti mogle da budu i reprezentativke Crne Gore.

“U kolektivnim sportovima nemamo samo žensku vaterpolo reprezentaciju. To je dug put, ali mislim da možemo da idemo do kraja, uz saradnju sa VPSCG, i da ćemo ovaj klub pretvoriti u našu nacionalnu selekciju, koja će učestvovati na velikim takmičenjima”, ističe Šuković.

I same kažu da motiv nalaze i u uspjesima naših muških selekcija – i seniorske i mlađih…

“Podstakli su me da probam i da vidim da li mogu da postignem veće uspjehe”, kaže Eleonora Tomašević.

Put do uspjeha je dug, ovo su početni koraci, najteži – ali i iz njih može da se nasluti da potencijal postoji, a da su upornost i posvećenost elementi u razvoju koji se podrazumijevaju u svakom sportu.

“Baš smo zadovoljni početkom i kako su one prihvatile osnovne elemente tehnike. Vjerujem da ćemo vremenom da postignemo sve što smo zacrtali”, ističe trener Mihajlo Pajović.

I tako protiču prvi dani ženske vaterpolo priče u Podgorici – pratiće se nastavak, a bilo bi lijepo da jednog dana na scenu stupi i crnogorski nacionalni tim u sportu koji su naši mladići I veliki asovi ukrasili medaljama i titulama.

Bio bi i red da se to dogodi – jer ajkula je, ipak, riječ ženskog roda.

Ovaj tekst je napisan u sklopu projekta „Snažne i sportske“, a na osnovu Javnog konkursa Ministarstva
sporta i mladih za finansiranje projekata i programa nevladinih organizacija u oblasti sporta za 2024. godinu pod nazivom „Sport za sve-svi za sport“

Klikni i komentariši

Ostavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Reklama
 

Ovo morate vidjeti

Više u Sportovi u vodi