Pratite nas

Borilački sportovi

Bojana otvorenih očiju sanja zlatnu, srebrnu i bronzanu boju

Crna Gora će na Olimpijskim igrama u Parizu prvi put imati predstavnicu u ženskom boksu. Bojana Gojković jeste dobila specijalnu pozivnicu za debitantski nastup na Olimpijskim igrama, ali u Pariz ide svjesna da ima kvalitet da se upusti u ravnopravnu borbu sa svima.

Briljantni talenat u ringu, višestruka šampionka Evrope u mlađim kategorijama, a sada i olimpijka – Bojana je praktično na početku seniorske karijere ispunila jedan od ciljeva.

„Utisci se nisu još slegli, još je nekako nestvarno. Preponosna sam na sebe i na to što ću predstavljati svoju zemlju na Olimpijskim igrama“, kazala je Bojana za Olimpijski magazin.

Bojana, međutim, u Pariz neće doći zadovoljna učešćem. Ima ona druge ciljeve, koji su mnogfo veći i dostižni…

„Cilj je da ostvarim dobar rezultat i svojoj zemlji donesem medalju“, jasna je Bojana, a njen trener Nikola Ružić još jasniji:

„Ne postoji rivalka koju Bojana ne može da pobijedi. Sigurni budite da ne idemo u Pariz zbog Ajfelove kule, već zbog cilja – a cilj je da Bojana bude na pobjedničkom postolju. Sve ćemo uraditi da to ostvarimo, jer ona to može“.

Bojana je u ringu, na kvalifikacionom turniru na Tajlandu, zaslužila da dođe do Pariza. U odlučujućoj borbi, sudije su, međutim, drastično favorizovale iskusnu Ven sa Tajpeha, dvostruku prvakinju svijeta – i to je vidio i priznao cijeli bokserski svijet. Nepravdu je ispravio Međunarodni olimpijski komitet, koji je uvažio Bojanino umijeće i njene rezultate, a nakon žalbe koju su uložili Bokserski savez Crne Gore i Crnogorski olimpijski komitet.

“U početku nisam bila razočarana, ali brzo sam shvatila šta sam izgubila u tom momentu. Međutim, pomirila sam se, čekala šta će da se dogodi. Sigurno da je žalba uticala, a vjerujem i da su oni koji su donosili odluku odgledali i neke moje mečeve i vidjeli koliko mogu”, kaže mlada Budvanka, a njen trener naglašava:

„Bojana je takmičarka, koja će apsolutno podići nivo olimpijskog turnira“.

Da se malo vratimo u prošlost.

Bojana je dominirala u mlađim kategorijama, bila je praktično nepobjediva, ali je prelazak na seniorsku scenu očekivano bio pun izazova. Konkurencija je bila znatno jača, a ona jedna od najmlađih…

„Bila sam spremna za taj iskorak, ali bilo je jako teško“, priznaje.

„Ipak je to bio stepenik više, rivalke iskusnije, već formirane…“.

Brzo je, međutim, shvatila da može da nađe svoj put na najvećoj pozornici – u Oranu je 2022. godine, na Mediteranskim igrama, osvojila srebrnu medalju, savladavši pritom hrvatsku olimpijku iz Tokija Nikolinu Ćaćić, a izgubivši u finalu, u veoma ravnopravnoj borbi, od Turkinje Hatidže Akbaš, koja je samo nekoliko mjeseci ranije osvojila svjetsku titulu u kategoriji do 54 kilograma.

„Tu sam vidjela da mogu da se nosim sa svim protivnicama“, kazala je Bojana.

Jedan od važnih segmenata u pripremama za izazov karijere biće psihološka priprema – Bojana kaže da neće dozvoliti da bude previše impresionirana veličinom događaja, glamurom Olimpijskih igara.

„Želim da dam maksimum i obećavam da ću to da uradim. Plan je i da pobijedim sebe, jer sam svjesna gdje idem, ali ću dati sve od sebe da na najljepši način predstavim moju zemlju, moj grad i moj klub“, ističe Bojana.

„Ona nije neko ko živi u euforiji, već je na zemlji i radi naporno. Velikim odricanjem je postigla sve. Mi ne planiramo da se u Parizu završi njena karijera, naprotiv – njena karijera tek počinje, a ovo je sjajan način da napravi uzlet za sve što joj slijedi. Bojana će tek biti neko kime će se dičiti cijela Crna Gora“, naglasio je Nikola Ružić.

Čelični karakter

Ako neko poznaje Bojanu Gojković i njen potencijal, karakter, njene radnike navike to je sigurno Nikola Ružić.

Zajedno su od Bojaninih početaka i prvih simpatija prema boksu, zajedno su “odrastali” – Nikola kao trener, Bojana kao takmičarka – zajedno slavili prve pobjede i medalje, a sada zajedno stvorili istoriju.

“Ovo je vrhunac i za Bojanu kao sportistkinju i za mene kao trenera. Mi šest-sedam godina sanjamo isti san, projektovao sam i planirao da nastupi na Olimpijskim igrama u Parizu i naš san se ostvario”, kazao je Ružić, ali bez ustezanja najavljuje:

“Nema ni opravdanja, nema ni alibija – naš cilj je medalja u Parizu i ne krijemo to”.

Nakon dominacije u mlađim kategorijama, prelazak u seniorski rang bio je izazovan i očekivano pun uspona i padova.

Bilo je i kriznih perioda, kao prošlog ljeta, kada je eliminisana u 1. kolu Evropskih igara, pa i na prvom od dva kvalifikaciona turnira, koji je održan u Italiji, a koji je, takođe, završila već nakon prve borbe.

“Srećan sam što je Bojana vratila formu i nivo boksa, nakon vremena u kojoj su se osjetili kriza i pad. To je sada iza nas i sada je sve podređeno pripremama za Pariz. Siguran sam da ćemo vrhunac forme dostići kada je najpotrebnije”.

U tim momentima, na površinu je izašao Bojanin karakter, ističe njen trener.

“Neko kao ona, ko je duboko u sportu, ko vrijedno radi i trenira, a ko ima čelični karakter, kakav ima Bojana, te krize uspije da prevaziđe. Ti krizni momenti teško padnu sportistima koji su ‘nestabilni’, a Bojana to nikada nije bila. Siguran sam da će sav kvalitet pokazati u Parizu”.

SPEKTAKULARNA ZAVRŠNICA NA ROLAN GAROSU

Olimpijski turnir u boksu počinje 27. jula, dan nakon ceremonije otvaranja.

Bojanina kategorija – do 54 kilograma – prva je na rasporedu. Prvo kolo kvalifikacija je na rasporedu od 15 i 30.

Prve runde bokserskog olimpijskog turnira održaće se u dvorani Arena Paris Nord, kapaciteta 6.000 mjesta.

Završnica će biti spektakularna – polufinale i finale u muškoj i ženskoj konkurenciji zakazane su u čuvenom teniskom kompleksu Rolan Garos od 4. do 10. avgusta.

Ko čeka Bojanu u ringu

Na olimpijskom turniru u kategoriji do 54 kilograma nastupiće 22 bokserke iz, zanimljivo, isto toliko zemalja.

Osam ih je iz Evrope.

Među njima je Hatidže Akbaš iz Turske, šampionka svijeta iz 2022. godine, sa kojom se Bojana sastala u finalu Mediteranskih igara te godine u Oranu i izgubila u izjednačenoj borbi.

Tu je i iskusna Bugarka Stanimira koja ima 33 godine i koja je prvo svjetsko zlato osvojila prije tačno deceniju, a dvostruka je evropska šampiona i dvostruka osvajačica zlatnih medalja na Evropskim igrama, 2019. i 2023. godine.

Iz Azije dolazi Huang Hsiao-Ven (Tajpeh), koju je Bojana nadvladala u ringu na kvalifikacionom turniru u Bangkoku, ali koja je uz pomoć sudija prošla u polufinale – Ven je aktuelna prvakinja svijeta iz Nju Delhija prošle godine, bronzana sa Igara u Tokiju 2021.

Tu je i sjajna Tajlanđanka Jutamas Jitpong, srebrna i bronzana sa posljednja dva šampionata svijeta, kao i Pang Čol-Mi iz Sjeverne Koreje, koja je dva puta bila prvakinja planete, ali u kategoriji do 50 kilograma.

Najbolja predstavnica američkog kontinenta je Kolumbijka Jeni Arijas (33 godine), koja je osvojila srebrnu medalju na Svjetskom šampionatu prošle godine. 

Klikni i komentariši

Ostavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Reklama
 

Ovo morate vidjeti

Više u Borilački sportovi