Fudbal
Fudbalerka – milionerka: Samo je pitanje vremena
Ovog ljeta, engleska fudbalerka Kira Volš ostvarila je rekordan transfer u istoriji ženskog fudbala, preselivši se iz Mančester sitija u Barselonu za odštetu 300.000 funti. To je za 50 hiljada više nego što je Čelsi platio Volsfburgu za Dankinju Pernilu Harder 2020.
S obzirom na astronomske sume muškog fudbalskog tržišta, postavlja se pitanje: koliko smo blizu tome da vidimo prvu milionerku – fudbalerku?
Ženska engleska Super liga (WSL) odlučna je da iskoristi euforiju izazvanu trijumfom Engleske na Evropskom prvenstvu.
Više navijača na tribinama donijeće više novca u igru, ali trenutno igračice sa najnižim platama u ligi dobijaju samo 27.000 funti godišnje, otprilike koliko Kristijano Ronaldo zaradi za devet sati u Mančester junajtedu.
„Ako je novac koncentrisan na najvišem nivou i nemamo neki oblik ograničenja plata ili podjele prihoda, to će biti izazov za igru“, rekao je za Tajms fudbalski stručnjak za finansije Kiran Megvajer.
Cijene fudbalerki rastu gledajući ukupnu sliku. Čelsi je, na primjer, poslao ponudu od preko 425.000 funti Pari Sen Žermenu za Grejs Gijoro, ali je francuski klub odbio.
„Biće obeštećenja od milion funti, vrlo brzo“, reklao je Magvajer.
„Sam Ker zarađuje oko 300.000 funti u Čelsiju. Ako imate igračice plaćene tako, pravilo je da je vrijednost naknade za transfer jednaka plati tokom ugovora. Ako ima trogodišnji ugovor na 300.000 funti godišnje, onda bi razumna cijena bila 900.000 funti. Dakle, veoma smo blizu miliona“.
Da li je ovo ubrzanje transfera održivo ili ne, to je pitanje na koje gledaju mnogi klubovi i FA. Ženske timove uglavnom finansiraju muški…
„To je najveća zagonetka u ženskoj igri“, rekla je Keli Simons, šefica FA za ženske profesionalne lige.
„Želite da se klubovi takmiče u Ligi šampiona. Želite da žene igraju najbolje što mogu, a s druge strane, još nemate izvor finansiranja”.
„Biće to veoma interesantan razgovor kako da dovedemo do toga da prihodi rastu i iskreno ne znam koji je odgovor“.
Simons je u pregovorima sa kompanijama koje procjenjuju da bi rast WSL-a u narednoj deceniji mogao da se mjeri sa rastom engleskog drugog ranga muške divizije, Čempionšipa.
„Tražimo da osnujemo novu kompaniju koja bi se bavila poslovnom strukturom lige“, rekao je Don Ari, predsjednik WSL.
„Postojaće struktura koja će biti tu isključivo i u potpunosti da služi ligama. Mogla bi da ostane u okviru FA, da ode u Premijer ligu, da se prijavi kao nezavisna kompanija, postoji čitavo mnoštvo opcija… Ali zaista, na klubovima je da odluče. „
Privatne kompanije su pokazale interesovanje, iako Magvajer upozorava na nedostatak interesovanja prema ženskoj igri prilikom donošenja odluka, dok je Premijer liga takođe vodila razgovore sa FA.
„Svakako vidim da Premijer liga želi da se uključi, jer odakle će doći rast Premijer lige u narednih nekoliko godina? Muška igra je dostigla vrhunac“, naglasio je Magvajer.