Pratite nas

Ostali Sportovi

Jelena Dubljević: Iz fotelje sve je drugačije

Jelena Dubljević i predsjednica Ragbi saveza CG Zorica Kostić, Foto COK

Jelena Dubljević, predsjedni­ca Košarkaškog saveza Crne Go­re, karijeru je počela kod kuće, a nastavila je u Španiji, Francuskoj, Rusiji, Turskoj, Kini i SAD.

Poseban pečat ostavila je kao članica Los Anđeles Sparksa – sa kojima je osvojila WNBA titulu 2016. godine i kao članica crnogorske reprezen­tacije, koju je dva puta dovela na prag osvajanja medalje na evrop­skim prvenstvima. Njena priča na konferenciji ,,Women4Sport”, posvećenoj promocijoj rodne ravnopravnosti i osnaživanju žena u sportu, koja je u organizaciji Crnogorskog olimpijskog komiteta održana u Podgorici, donijela je uvid u iskustvo žene koja je svoju snagu izgradila kroz uspje­he na terenu i koja je sada liderka Košarkaškog saveza.

Koji su to bili najveći izazovi sa koji­ma se Jelena suočila u novoj ulozi i da li je, možda, primijetila određene promjene otkad je na čelu KSCG?

– Svaki početak je težak na svoj na­čin. Znala sam šta mogu da radim, ali, iskreno, nijesam mogla da pret­postavim da ću da budem ovdje gdje sam. Istina je da je vrlo kom­pleksno, naporno i izazovno, znaju­ći da sam bukvalno iz patika prešla u cipele, odnosno da sam skinula dres i ubukla sako. Kreće život od nule i na sve se zaboravlja. E, sad – imaš temelj, prepoznat si po dobroj karijeri, koja u ovom momentu ne znači ništa jer je prošlost. Pomogla je da budem tu gdje sam i naravno ta karijera je bila moj život i uvijek govorim da mi je košarka dala smi­sao životu. I tu sam zbog nje, ali ne olakšava, naprotiv, svi od tebe oče­kuju isto, ako ne i bolje. A koliko si sposoban u tom momentu za sve to je diskutabilno. Iz ove fotelje sve je drugačije. Kada me pitaju da li sam naučila, odgovaram da ću uči­ti dok sam živa.

Koliko su dobri primjeri inspiritav­ni da se žene prijave i apliciraju za upravljačke pozicije – da se čuje nji­hov glas i da se vidi koliko mogu. Jelena smatra da se stvari polako mijenjaju:

– Pokazuju nam posljednje godine i vjerujem da ćemo u budućnosti doći do boljeg vremena u smislu da neće biti predrasuda kao ,,one to ne mogu, to je za muškarce“. I smatram, a kako je rekao predsjed­nik Simonović, žene jesu stub po­rodice – u mojoj je tako. Mislim da nijesmo ni svjesne koliko smo jake. Ali taj neki način odrastanja… Ro­diš se i znaš da neke stvari nijesu za tebe, tako da ta percepcija mora da se mijenja i da radiš dva, tri puta više nego što bi normal­no trebao. Ali, mislim da svi mi u sebi imamo dozu drskosti i negdje bezobra­zluka koji je neophodan za ovo vrijeme da možemo biti ravnopravne, čak i bolje. Vo­ljela bih da slijedimo primjer Odbojkaškog saveza. Kod nas je malo teže, treba promi­jeniti percepciju koja traje du­go vremena. Lično, ne volim da mijenjam stvari tek tako – želim da idu svojim tokom. Treba i pre­poznati žene koje se bore i mogu da doprinose. To je proces. Imam vremena, energiju i voljna sam da neke stvari unapređujem. Pružiti nekome šansu je pola posla.

Kao sportska zajednica šta bi mo­gli da uradimo da motivišemo že­ne da se čuje njihov glas – da budu otvorenije, hrabre, da učestvuju u raznim programima…?

– Prije svega, žena treba da je hra­bra i vjeruje u sebe. U suprotnom ne postiji program u svijetu koji vam može pomoći. Moramo da cijeni­mo i volimo sebe. Poslije toga, taj momenat vjere može da nas dove­de do određenih stvari. Meni je cilj i želja da napravimo panele ,,Život poslije sporta“. Život pri kraju kari­jere i adaptacija na ono što nas po­slije čeka – mislim da je bitna tema. I treba da obratimo pažnju. Ima­mo primjere da su poslije karijere, mjesec, dva sportisti nesnađeni. Nemamo svi istu glavu i nijesmo na isti način pripremnjeni za iste stvari. Ali, mi kao organizacija, da počnemo od COK- a, voljela bih da imamo panel ove vrste diskusije: o problemima, savjetima i idejama. Jer ovaj program bi mogao da nam da snagu za ono što nas sjutra oče­kuje. Mislim, takođe, da je iskustvo bolje od bilo kojeg programa. Ima­mo i primjere da nas dan, dva dana nakon karijere svi zovu, a onda te niko ne zove – samo majka da pita dolaziš li na ručak. Niko te ne pita kako si, imaš li? Veći broj sportista nemaju školu, hobi, edukaciju…

Publikaciju sa konferencije možete pronaći ovdje.

Klikni i komentariši

Ostavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Reklama
 

Ovo morate vidjeti

Više u Ostali Sportovi