Ostali Sportovi
Konferencija COK-a „Žene u sportu“: Inkluzija, liderstvo, podrška…
“Žene u sportu” – naziv je druge međunarodne konferencije, koju organizuje Crnogorski olimpijski komitet, 23. februara u hotelu Hilton, sa početkom u 12 časova.
Teme konferencije, koja sadrži dva panela su:
Leadership: Empowering and supporting women in sport to lead (Liderstvo: Osnaživanje i podrška ženama za vođstvo u sportu)
– Safe sport and inclusion: Making sporting environments inclusive and safe for all women and girls (Bezbjedan sport i inkluzija: Učiniti sportsko okruženje inkluzivnim i bezbjednim za sve žene i devojčice).
Na prvom panelu, čija je tema „Leadership“, govoriće:
Žael Arad, predsjednica Olimpijskog komiteta Izraela i osvajačica prve izraelske olimpijske medalje
Marija Desivojević – Cvetković, potpredsjednica Olimpijskog komiteta Srbije, potpredsjednica Delta Holdigna i predsjednica Srpske triatlonske unije
Bojana Popović, potpredsjednica Crnogorskog olimpijskog komiteta, selektorka naše rukometne reprezentacije, osvajačica srebrne medalje na Olimpijskim igrama u Londonu.
Drugi dio konferencije posvećen je temi „Safe sport and Inclusion“ a panelistkinje su
Tine Fertomen, ekspertkinja jedinice MOK-a za siguran sport
Katarina Bulatović, sportska direktorica Crnogorskog olimpijskog komiteta, bivša olimpijka, osvajačica srebrne medalje na Olimpijskim igrama u Londonu.
Konferencija će biti organizovana u saradnji sa Centrom za afirmaciju sporta i mladih (CAMS), a podržana je od strane Međunarodnog olimpijskog komiteta (MOK) i Evropskih olimpijskih komiteta (EOK).
“Ova Konferencija je dio višegodišnjeg projekta „Žene u sportu“, čiji je cilj povećanje zastupljenosti žena na ključnim rukovodećim pozicijama u crnogorskim sportskim organizacijama, promovisanjem strukturnih promjena u upravljanju, unapređenjem razumijevanja postojećih kulturnih barijera i podsticanjem sportskih organizacija da kreiraju održive promjene, kroz organizovanje međunarodnih konferencija, edukativnih programa, mentorskih programa i davanjem konkretnih preporuka nacionalnim sportskim savezima”, saopšteno je iz COK-a.
Iz COK-a navode da žele da, kroz dvije panel diskusije, nakon čega slijedi otvorena diskusija o temama od značaja za položaj žena u sportu, njihovog većeg angažovanja u upravljanju sportskim organizacijama i ravnopravnosti u društveno-ekonomskom smislu, donesu “određene zaključke” i daju “konkretne preporuke, koji bi pomogle nacionalnim sportskim organizacijama, ali i Crnoj Gori, u kreiranju održivog sistema za borbu protiv nejednakosti i uključivanje više žena u sport, posebno u upravljačke organe nacionalnih sportskih organizacija”.