Pratite nas

Intervju

Predstavljamo CZ Ladies – Đina Kontić: Neozbiljno je posmatrati ženu kao fenomen u ovom sportu

Diligentia, Vis, Celeritas – preciznost, snaga, brzina.

Liči na antički olimpijski slogan  – Citius, Altius, Fortius (brže, više, jače).

Preciznost, snaga i brzina su elementi koji su potrebni da bi se neko (uspješno) bavio praktičnim streljaštvom i predstavljaju moto Međunarodne konfederacije praktičnog streljaštva (IPSC).   

Praktično streljaštvo je vrsta streljačkog sporta u kome se koristi isključivo bojeva municija. U početku je korišćen kao dio zahtjevnog sistema obuke pripadnika policije, vojske, a posebno specijalnih jedinica i službi obezbjeđenja, da bi se kasnije omasovio i razvio u veoma popularan i privlačan sport, čija je

karakteristika, kao i jedna od uloga, da ima veliki uticaj na povećanje bezbjednog rukovanja vatrenim oružjem.

Po definiciji, to je sport zasnovan na preciznosti, brzini, snazi i spretnosti takmičara da u što kraćem vremenu riješi određenu metnu situaciju – stejdž.

Stejdž je prostor koji sadrži nekoliko vrsta meta koje mogu biti papirne i metalne-statične, te pokretne. Stejdž moze biti kratki, srednji ili dugački – zavisno od toga koliko je minimalno metaka potrebno za njegovo uspješno rješavanje (do 12, do 24 ili do 32 metka).

Ovim sportom, iako je naizgled “klasični muški”, ne bave se samo muškarci, naprotiv – veoma je popularan i među ljepšim polom.

Trend” prate i Crnogorke, a njih tri su formirale i prvi ženski tim u Crnoj Gori – Sandra Bošković, Đina Kontić i Kristina Radević su članice kluba Češka zbrojovka, a od skoro i tima CZ Ladies.

Sportfem” će predstaviti ove dame koje ruše predrasude.

*******

Za Đinu Kontić je bavljenje praktičnim streljaštvom logična “posljedica” tradicije i posla kojim se bavi.

Đina je kriminalista po profesiji, pa njena struka i zvanje, kako kaže, podrazumijevaju i zahtijevaju poznavanje bezbjedne upotrebe vatrenog oružja.

A tradicija je tipična crnogorska.

“Veoma je teško naći crnogorsku porodicu koja kroz brojne generacije nije naslijedila oružje, koje prevashodno ima simbolički značaj. Oružje, kao takvo, tradicionalno je prisutno i u mojoj porodici, dok veliko poštovanje i ljubav prema oružju dugujem svom đedu”, kaže ona.

Ipak, umjesto klasičnog streljaštva – preciznog gađanja u metu – izabrala je teži “hobi”.

“Osim ljubavi prema oružju, zbog moje profesije sasvim prirodno je bilo usavršiti vještinu praktičnog streljaštva. Zašto praktično, a ne precizno streljaštvo? Zato što je praktično streljaštvo dinamičan sport koji je zasnovan na preciznosti, brzini, snazi i spretnosti takmičara”.

Riječ je, ističe, o izuzetno atraktivnom sportu i vještini u “adrenalinskom smislu”.

“Smatram da se istinska strast nalazi u samom takmičenju, postignutom rezultatu. Pravi rezultat jednog strijelca jeste kad on pobjeđuje sopstveni rezultat, kada se takmiči sa samim sobom, kada svakim narednim ispaljenim metkom bude za nijansu bolji. To je, zapravo, osjećaj ponosa koji imate kada na bodovnoj skali vidite koliko ste zapravo napredovali u odnosu na prethodno takmičenje”, ističe Đina.

Žena sa pištoljem – u tradicionalnoj Crnoj Gori i nije uobičajena „pojava“. Predrasude i podjele još postoje…

“Posmatrati ženu, djevojku kao fenomen u ovom sportu je u najmanju ruku neozbiljno, da ne kažem diskriminatorno”, ističe Đina Kontić i odmah daje primjer:

“Praktičnim streljaštvom se, bez ikakve razlike, mogu podjednako uspješno baviti i žene i muškarci, te je IPSC ( Međunarodna konfederacija praktičnog streljaštva) u potpunosti izjednačio muškarce i žene, u smislu da ne postoji podjela na muško i žensko takmičenje, kao, na primjer, u rukometu, košarci, fudbalu. Kao sport, koncipiran je na fer nadmetanju, tako što se u okviru jedne divizije (Produkcija, Standard, Open) na istoj bodovnoj skali nalaze i žene i muškarci, juniori, seniori, super-seniori… Preciznost, snaga, brzina – kao moto praktičnog streljaštva – su tri elementa jednako važna za postizanje uspjeha u ovom sportu, kako muškaraca tako i žena”, objašnjava Đina, koja sa neskrivenim ponosom ističe da su u Crnoj Gori žene u ovom sportu zastupljene na većem nivou nego u državama regiona, u odnosu na broj stanovnika.

Đina Kontić se praktičnim streljaštvom kao aktivni sportista bavi od 2017. godine, a od prošle je i sudija IPSC-a. Učestvovala je na brojnim takmičenjima u državi i regionu, osvajala medalje, ne planira da se zaustavi.

Ona, njene koleginice i kolege osim takmičarskog imaju i drugi motiv.

“Jednako bitne jesu i aktivnosti u cilju razvoja masovnog, rekreativnog, amaterskog streljaštva i takmičarskog sportskog streljaštva u Crnoj Gori, te izgradnja bezbjednosne kulture i poštovanja prema sportskom i drugom vatrenom oružju”, naglašava.

U praktičnom streljaštvu, iako je riječ o pojedinačnom sportu, neobično je važan timski duh.

“Podrška, podstrek, motivacija koju pružaju porodica, prijatelji i članova kluba su zaista snažni pokretači koji vas guraju ka ostvarenju dobrih rezultata. U svakom trenutku, bilo tokom takmičenja ili trenažnog procesa, najveću podršku i pomoć imate zapravo od klupskih kolega, drugih takmičara, instruktora. Najbolji savjet, drugačiji pogled na taktiku rješavanja metne situacije, aplauz nakon dobro izvedenog pucanja, pomoć prilikom kvara opreme ili jednostavnog pripunjavanja okvira, imate upravo od osoba iz kluba koji su vam kao druga porodica. U ovom spotru vrednuju se pojedinačni i ekipni rezultati, tako da svaki dobar rezultak koji vaš klub ostvari posmatrate sa istom srećom kao lični”, kaže Đina.

I riječ je o sportu, koji u vrijeme brzog života i svakodnevnih obaveza predstavlja i “bijeg od stvarnosti”.

“Taj osjećaj zadovoljstva, takmičenja, klupske aktivnosti, te dobro odrađen trening nakon naporne sedmice, zaista pune baterije i predstavljaju svojevrstan izduvni ventil”, kaže Đina, uz zaključak:

“Ono što u ovom sportu izostaje, to je veća finansijska podrška državnih organizacija i institucija”.

Ovaj tekst je dio projekta finansiranog kroz Fond za pluralizam Ministarstva javne uprave, digitalnog društva i medija

Klikni i komentariši

Ostavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Reklama
 

Ovo morate vidjeti

Više u Intervju