Miks
Savićević: Moje vrijeme srećnije od digitalnog, Vušurović: Današnje generacije nemaju dozu istrajnosti
Sportfem je u saradnji sa Sekretarijatom za sport glavnog grada organizovao konferenciju „Sport iz drugog ugla“ tokom koje su o sportu nekad i sad govorili proslavljeni crnogorski sportisti – Dejan Savićević i Igor Vušurović.
Legendarni fudbaler, a sada prvi čovjek našeg Saveza istakao je da je napredak tehnike i tehnologije uticao da se djeca nažalost manje bave sportom.
„Velika je razlika u odnosu na vrijeme kada sam ja počinjao da se bavim fudbalom. Prošlo je 40 godina. Sve je bilo drugačije, nego sada. Mislim da je sada tehnologija previše napredovala u odnosu na sve i mislim da je to loše jer se sve manje djece bavi sportom. To je problem, ne samo kod nas, već globalno“, rekao je Savićević.
Predsjednik Fudbalskog saveza nema dilemu – vrijeme u kojem je počinjao da se bavi fudbalom i gradio karijeru ne bi mijenjao za ovo današnje.
„Ipak bih ostao u mojim vremenima. Mislim da su bila bolja i srećnija. Bilo je mnogo teže postati uspješan sportista i reprezentativac nego sada. Bila su to mnogo ljepša vremena u odnosu na ovo što živimo sada. Nekada na poligonima i livadama nije moglo da se dođe na red da se igra fudbal. Dolazili smo iz jednog naselja da bi igrali protiv ekipe iz drugog. Danas nažalost nije tako“, istakao je Savićević.
Ima i onih kojima je tehnološki razvoj pomogao.
„Društvene mreže su pomogle vrhunskim igračima i u prezentaciji, ali i u zaradi. Znate i sami koliko dobijaju novca pojedini od objava na društvenim mrežana“, rekao je Savićević.
Smatra da novac nije garant uspjeha, kada je u pitanju fudbal.
„Imamo primjer Pari Sen Žermena. Da su pare dovoljne, oni bi osvojili Ligu šampiona nekoliko puta, ali nisu nijednom. Potrebno je da se kockice slože za veliki rezultat u fudbalu. Novac jeste bitan, ali ne mora da bude odlučujući faktor“, objasnio je bivši fudbaler.
Igor Vušurović ističe da ogromnu ulogu u današnjem vrhunskom sportu igra prije svega novac.
„Promjene su nastale pod ekonomskim uticajem, odnosno pod strategijama ulaganja novca giganata, ne samo industrijskih, već i iz bankarskog sektora. Stiglo je novo vrijeme sa društvenim mrežama i objavama o čemu svjedoči primjer prosječnog odbojkaša koji ima milion pregleda na tik toku i zbog toga je privukao pažnju velikog kluba. Nažalost, mlađe generacije ne gledaju sportiste kao ličnosti, već prije svega ih posmatraju kroz novac i luksuz. U vrijeme društvenih mreža nemate privatan život, već se stalno pod nekim nadzorom. Na taj način stvarate drugu sliku u odnosu na ono što predstavlja esenciju sporta“, kazao je Vušurović.
Generalni sekretar Crnogorskog olimpijskog komiteta podsjetio je na postulate sporta, koji sve manje postaju važni u ovom vremenu.
„Osnov sporta je kubertenovski. Prije svega poštovati rivala i da budete najbolji u regularnim uslovima. Ono što sport promoviše kao osnovne vrijednosti gubi borbu zbog nastraja ekonomskih giganata“, istakao je olimpijski šampion iz Sidneja.
Smatra da su današnje generacije manje istrajne, u odnosu na vrijeme kada je on odrastao.
„Kada izađete ispred zgrade započinjao je filter i borba za ono što vas čeka u životu. Mislim da je to hendikep današnjih generacija jer nemaju dozu istrajnosti koju smo mi imali u to vrijeme. Željeli smo da budemo prvi u kvartu, u gradu. Na taj način gradili smo snove za budućnost“, zaključio je Igor Vušurović.