Pratite nas

Ostali Sportovi

Sonja Barjaktarović: I učim djecu i učim od djece

Foto COK

Sonja Barjaktarović proslavlje­na je golmanka ženskog rukometnog nacionalnog tima i jedna od najzaslužnijih za srebro koje je Crna Gora osvojila na Olimpij­skim igrama 2012. godine.

Tokom karijere, pokazala je izuzetnu mentalnu snagu i posvećenost, a sada kao trenerica golmanki prenosi te vrijednosti na mlade generacije.

Kako je Sonju iskustvo na terenu oblikovalo u radu sa mlađim kate­gorijama u Budućnosti i seniorskoj reprezentaciji i šta je ključno za iz­gradnju povjerenja i motivacije kod mladih sportistkinja, pričala je na konferenciji ,,Women4Sport”, posvećenoj promocijoj rodne ravnopravnosti i osnaživanju žena u sportu, koja je u organizaciji Crnogorskog olimpijskog komiteta održana u Podgorici. .

– Igračko iskustvo koje sam sticala na terenu pomoglo mi je da prene­sem na mlađe. Smatram da treba nas – sportista da je više jer može­mo djecu da animiramo da se bave sportom – bilo kojim sportom. Bitno je da djecu sklonimo sa ulice i što vi­še da im se posvetimo. I ja kao trener učim od njih. U mlađim selekcijama pokušavam da nađem put-trasu ko­jom ću idem. Mislim da je najvažniji prenos informacija do mladog igra­ča. Svi imamo uspjehe, svi smo ve­liki igrači, ali od tog velikog igrača je često teško da se spustimo na nivo djeteta koje treba da primi informa­ciju. U suštini to je najbitnije i najte­že. Bitno kako ćemo da dopremo do djeteta. Moramo da budemo sve za njih, dok u seniorskoj reprezentaciji je lakše, to su neke finese koje pre­nosimo iskusnom igraču. Sport je kao život – iskrenost je ključ­na, jasna je Sonja.

– Poštovanje je važno, ali ne i stra­hopoštovanje. Moramo da ih pra­timo kroz proces odrastanja. Jer kada su u pubertetu dolaze do svog mišljenja koje moramo da razumi­jemo i saslušamo.

Šta su najveći izazovi sa kojima se suočavaju sportistkinje koje igraju u specifičnim pozicijama kao što je golmanska? Kako sada po­državaš sportistkinje u prevazilaže­nju tih izazova i građenju mentalne otpornosti?

– Biti golmanka u kolektivnom spor­tu znači biti jedinka. Sami ste u ko­lektivnom sportu. Igračice imaju pomoć jedna od druge i mogu da se izvuku dobrim faulom ili golom. A mi se borimo sa sobom, i stati­vama. Mislim da je najbitnija men­talna snaga i da upravo sa djecom treba da se radi na ovom segmentu, a to je samopouzdanje, odlučnost, hrabrost. I da imaju vjeru u sebe. Sve to kroz trening može da se radi, kao što su ponavljanja bitna za teh­niku, bitan je i rad na koncentraciji. Potrebno je i vrijeme, kako bi sebe osjetili i izborili se sa sobom.

Kao neko ko je prošao kroz tranzi­ciju od igračice do trenera, kako si se prilagodili novoj ulozi i šta je bilo najvažnije u procesu prelaska na trenersku poziciju?

– Kada ste u sportu 20 godina isklju­čeni ste od svijeta i dešavanja. Zna­li smo tačno kada su nam treninzi, utakmice, odmor od sedam dana u godini… Kada ste u iskusnijim go­dinama, važno je da se spremate na život poslije sporta i da se pro­nalazite u drugim sverama. Lično, pored sportskih obaveza, imam privatni biznis, ali nije mi prioritet, već upravo ovo. Jer je sport ljubav i to je glavni motiv. Sebi sam dala pauzu tri, četiri godine da se prona­đem i da vidim šta ću da radim. Uvi­jek sam se vodila da ne žalim ni za čim u životu. Privuklo me da upravo gledam razvoj djece. Jer, kada poč­nete sa djetetom od 10 godina i ra­dite sa njim do 18 – ne radite samo da stvarate šampione, već i dobre ljude – i u tome je satisfakcija – lično zadovoljstvo.

Koje su razlike, ako ih ima, u nači­nu treniranja i podrške koje pružaš sportistkinjama danas u poređenju s onim što si ti dobijali? Da li sma­traš da je pristup treniranju sportist­kinja evoluirao i, ako jeste, kako?

– Pristup je drugačiji. Iskreno da vam kažem, roditelji u početku nije­su znali šta treniram. Njima je bilo bitno da treniram i da imam obave­zu, iako su se često ljutili ako idem po kiši da ću se prehladiti. Važna je sloboda mišljenja i izbora, mi to ra­nije nijesmo imali. Da li je pristup treniranja evoluirao – mislim da jeste. Zašto? Danas igrači ima­ju pristup svemu: tehnologiji, imaju psihologe, kondicione trenere. Koliko je to dobro toliko je i loše jer bukvalno imaju pristup svemu, a on­da se gubi fokus. Mislim da se sa ovim novim čudima gubi koncentracija. Tako­đe, mislim da smo mi od svega ovoga bili sačuva­ni, što nam je pomoglo jer nam nije odvlačilo pažnju od onoga što je bitno.

Publikaciju sa konferencije možete pronaći ovdje.

Klikni i komentariši

Ostavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Reklama
 

Ovo morate vidjeti

Više u Ostali Sportovi