Pratite nas

Ostali Sportovi

VIDEO Povratak kući, pa bol i trauma: Djevojka koja je preživjela ratne strahote zatekla dom u ruševinama

Yusra Mardini/Photo: Instagram

Jusra Mardini (27), izbjeglica i dvostruka učesnica Olimpijskih igara, vratila se u Siriju nakon pada Asadovog režima i zatekla svoj dom u Daraji, predgrađu Damaska, u ruševinama.

Početkom decembra, Bašar Al-Asad, predsjednik Sirije, napustio je zemlju nakon više od dvije decenije na vlasti.

Odluka 59-godišnjeg diktatora bila je podstaknuta rastućom prijetnjom njegove opozicije.

Asadov bijeg i promjena režima viđeni su kao novi početak za Siriju, a mnogi izbjeglice koje su bile primorane da napuste zemlju odlučile su da se vrate kako bi prvi put osjetile šta znači sloboda.

Jedan od njih je Jusra Mardini, dvostruka olimpijska plivačica koja je postala poznata po svojoj inspirativnoj priči.

Vratila se u Daraju, predgrađe u kojem je odrasla, ali je svoj dom zatekla u ruševinama.

„Kod kuće sam… ali moje kuće više nema. Želim da podijelim sa vama kako se osjećam, jer ovo nije samo moja priča, već priča mnogih Sirijaca koji upravo sada prolaze kroz isto. Gubitak, bol i trauma. Ovo je kuća u kojoj sam odrasla, gdje sam sanjala da postanem najbolja žena koju mogu biti, gdje sam sa ocem prala auto u ovom naselju. Da, moja kuća je sada ruševina, ali te uspomene će mi uvijek davati snagu da idem naprijed“, napisala je Mardini na Instagramu.

Yusra Mardini/Photo: Instagram

„Ponovo sam kod kuće. Moja kuća je u Daraji, predgrađu Damaska. Sve ove zgrade izgledaju uništeno, a ovo je moja zgrada. Ništa nije ostalo. Očekivala sam da ću vidjeti slike ili pronaći nešto, ali nisam mogla“, priznala je bivša plivačica kroz suze.

Životna priča Jusre Mardini

Rođena 5. marta 1998. godine u Daraji, Damask, Jusra Mardini nije poznavala ništa osim režima diktatora Bašara Al-Asada, koji je vladao Sirijom od 2000. do 2024. godine. Politikom koju je sprovodio izazvao je bijes naroda, što se 2011. godine pretvorilo u revoluciji koju su Asadove snage brutalno ugušile.

U ljeto 2012. godine, grad Daraja bio je mjesto masakra u kojem je ubijeno preko 700 ljudi. Jusra, njena sestra Sara i njihova porodica preživjeli su građanski rat, ali je njihov dom bio uništen.

Tri godine kasnije, Jusra, tada već talentovana plivačica, pobjegla je iz Sirije sa sestrom i stigla u Tursku, odakle je trebalo čamcem da pređu u Grčku. Međutim, čamac prepun izbjeglica počeo je da tone, ali su ga sestre Mardini spasile tako što su skočile u vodu i usmjeravale ga do grčkog ostrva Lezbos.

Na kraju, Jusra i Sara stigle su do Njemačke, gdje je tada 17-godišnja Jusra nastavila svoju plivačku karijeru. Njeni napori su se isplatili, pa je 2016. godine nastupila na Olimpijskim igrama u Rio de Žaneiru kao članica Olimpijskog tima izbjeglica.

Pet godina kasnije, Jusra je učestvovala i na Igrama u Tokiju, gdje je nosila zastavu Olimpijskog tima izbjeglica.

Godine 2022, Netflix je objavio film pod nazivom „The Swimmers“, koji prikazuje životnu priču Jusre Mardini.

Klikni i komentariši

Ostavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Reklama
 

Ovo morate vidjeti

Više u Ostali Sportovi