Atletika
„Žena može da ima žensko tijelo i da bude uspješna sportistkinja“
Loren Flešman, nekadašnja američka atletičarka i višestruka šampionka na 5.000 metara u koledž konkurenciji, pokrenula je kampanju, kojom želi da pokaže da je profesionalni sport učinio sve da „izbriše“ žensko tijelo.
Ona, takođe, smatra da je pogrešan pristup govoriti o potpunoj ravnopravnosti u svijetu sporta, već da bi trebalo naglašavati ženske specifičnosti.
Ona ukazuje na razlike koje postoje u mnogim pitanjima između muških i ženskih sportova, čak i u… odijevanju.
“Kada bi muškarci imali grudi tokom puberteta, u svakom ormaru bi bio besplatan sportski grudnjak i ne bismo ni razgovarali o ovome. Kada djevojkam počnu da razvijaju grudi, svaki razgovor u našoj kulturi je seksualan. Trebalo bi da možemo da pričamo o grudima na isti način kao što govorimo o laktovima i koljenima. To je dio našeg, ženskog tijela i kako se naše tijelo razvija”, kazala je.
Flešman je stvorila organizaciju koja istražuje stavove vezane za ravnopravnost muških i ženskih sportova, a napisala je knjigu „Dobro za djevojku: Žena koja trči u svijetu muškarca“, a koja je “djelimični manifest”, dajući dobar pogled na ono što se dešava iza kulisa.
“Imamo fundamentalnu institucionalnu izdaju ženskih tijela u sistemu sporta. To je problem koji zahtijeva promjenu u razmišljanju, i ako možemo da promijenimo razmišljanje i podignemo svijest, onda druge stvari dolaze na svoje mjesto, uključujući i način na koji razgovaramo sa djevojkama“, kaže ona.
“U godinama fizičkog razvoja tokom i nakon puberteta, sportistkinje imaju suštinski različita iskustva sa svojim tijelima, ali mi se prema njima ponašamo kao prema muškarcima, jer kažu da tako izgleda jednakost”, ističe Flešman, ali naglašava:
“Moramo da počnemo da budemo dovoljno hrabre da se oslonimo na naše razlike i kolektivno odlučimo da žene zaslužuju da napreduju u sportu i da se sport izgradi oko njih ali po njihovim, ženskim normama . Moramo da prestanemo da ih upoređujemo sa muškim standardima, da prestanemo da očekujemo da napreduju kao muškarci, prestanemo da brišemo djelove njihovog tijela koji su ženstveni”.
Ona smatra da je razgovor o razlikama uticao na jednakost, ali da je to sada prevaziđno.
“Nekada smo apelovali na ljude na vlasti govoreći da smo isti i jednaki. Ali prošlo je 50 godina, strategija mora da se promijeni. Mlade djevojke napuštaju sport u daleko većem broju nego dječaci. A sva Istraživanja ukazuju da su pristup, bezbjednost i društvena stigma glavni razlozi za odlazak. Pretpostavljala se da najbolje sportistkinje treba da imitiraju ono što muškarci rade i da imitiraju izgled muškaraca. Zato ih tjeramo da prosto izbrišu djelove tijela koji su izrazito ženstveni. Najlakši i najbrži način da to uradite je gubitak težine – eliminišite svoje obline i eliminišite što je moguće više tjelesne masti. Sada znamo koliko je to štetno za žensko tijelo, a znamo i koliko je to glupo. Žena može da bude žena i da bude sportistkinja“, napominje Flesman.