Pratite nas

Ostali Sportovi

Žene koje su obilježile 2022. godinu: Njihov uspjeh i njihov glas kao primjeri hrabrosti

Karson Piket: Foto: printscreen/youtube

U godini za nama nekoliko žena postalo je simbol sportskih dostignuća i srušile stereotipe o ženskoj inferiornosti, dajući primjer budućim generacijama da je sve moguće.

Od priče o uspjehu prve trenerice koja je osvojila titulu u WNBA ligi do šampionki iz Ukrajine, koje su medalje posvetile svojoj ratom razorenoj zemlji.

Svaka od njih je simbolizovala nešto drugačije, ali sve one su uradile nešto moćno i jedinstveno.

Beki Hamon: Godina kada je “učenica” postala učiteljica

Najnovije njeno dostignuće je to što je među kandidatima za mjesto u Kući slavnih 2023.

Tako se zaokružila istorijska godina za 45-godišnju trenericu, neobičnog i jedinstvenog košarkaškog puta.

Beki Hamon je bila pomoćnica Grega Popoviča osam sezona u San Antonio Sparsima. Bila je jedina žena u stručnom štabu NBA ligaša, bila je kandidatkinja da bude prva žena – glavni trener NBA tima.

U muškom svijetu, ipak, nije pobijedila, ali je napravila istorijski korak u WNBA, potpisavši petogodišnji ugovor sa Las Vegasom. Ona je posljednjeg dana decembra 2021. godine, postala najplaćeniji trener/trenerica u ligi.

Nekadašnja ol-star igračiva našla je u Nevadi svoj raj predvodeći Las Vegas do prve titule, i ušla u istoriju: kao jedini trener/trenerica koja je osvojila šampionat u prvoj sezoni u ligi. Mjesec ranije, izabrana za je trenera/trenericu sezone…

Karson Piket: San o inkluziji

Karson Piket, 28-godišnja američka odbrambena fudbalerka, ljetos je debitovala u dresu nacionalnog tima SAD i postala prva igračica sa invaliditetom koja je stigla do reprezentacije.

Bio je 28. jun 2022. kada je Karson ušla u svlačionicu i vidjela ameripki dres sa brojem 26. Ubrzo je san postao java, debitovala je na utakmici protiv Kolumbije…

Članica Sjeverne Karoline rođena je bez lijeve podlaktice i težila je da postane profesionalna fudbalerka u eri koja veliča fizičke kvalitete i atribute. Nikada nije mislila da ne može da uspije zbog svoje fizičke osobenosti..

Sada može da priča o “snu koji se ostvario” i to ne samo zbog svog uspkega, već zato što je poslala poruku da su svi dobrodošli u najljepšu igru.

Sestre Hašimi: Biciklima za prava žena u Avganistanu

Italija je hiljadama kilometara udaljena od Avganistana, ali su se avganistanske sestre Hašimi zaklele da će se njihov glas čuti.

Krajem oktobra, u švajcarskom gradu Aigl, gdje je održano avganistansko prvenstvo u biciklizmu, Fariba Hašimi je, stojeći na najvišoj stepenici postolja, pogledala svoju sestru Juldu i rekla:

“Nadam se da je poslata poruka o pravima žena u Avganistanu i da će se svijet probuditi”.

Sestre Hašimi su imale nezadrživu želju da pošalju poruku u ime svih avganistanskih žena koje su lišene osnovnih prava i sloboda nakon što su se talibani vratili na vlast.

Ukrajinske šampionke: Medalje za hrabrost

21. februara Rusija je zvanično izvršila invaziju na Ukrajinu i počeo je rat. Jaroslava Mahučik je 19. marta osvojila svoju prvu svjetsku titulu u dvorani visinom od 2.02 metra.

Šampionka je hrabro i suznih očiju odgovarala na sva pitanja novinara i objašnjavala da je morala da napusti svoju zemlju da bi mogla da preživi i da se takmiči.

Nekoliko mjeseci kasnije, osvojila je još jednu svetsku medalju, na otvorenom u Oregonu, a zatim i evropsku titulu u Minhenu. Uvijek je imala boje ukrajinske zastave u očima.

Sa žutim i plavim trakama u kosi, Marina Bek-Romančuk je osvojila evropsko zlato u troskoku i posvetila medalju Ukrajini koja prolazi kroz teška vremena.

Žene Irana i pravo na slobodu

Šampionka u rvanju Melika Balali, koja živi u Glazgovu, nakon osvajanja jednog turnira, kada je stala na podijum podigla je znak na kome je pisalo:

“Skini maramu. Imam pravo da budem rvač”.

 Nekoliko dana kasnije obrijala je kosu u javnosti u znak protesta protiv ugrožavnja prava žena u Iranu, te u znak podrške protestima koji su počeli nakon smrti mlade Mahse Amini.

Iranska olimpijska šampionka u tekvondou, Kimija Alizade, iskoristila je platforme na društvenim mrežama da saopšti vijesti iz Irana koje su zapadni mediji prećutali.

Iranska planinarka Elnaz Rekabi takmičila se bez marame na Azijskim igrama u Seulu, šaljući tako snažnu poruku. Nakon toga je neko vrijeme nestala, a onda se izvinila. Pritisak i strah joj nisu dozvolili da nastavi revoluciju koju je započela…

Klikni i komentariši

Ostavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Reklama
 

Ovo morate vidjeti

Više u Ostali Sportovi