Pratite nas

Tenis

Ko je djevojka koja je „kasno“ zadivila teniski svijet: Kad pobjeđuje predstavlja cijeli kontinent, kad gubi samo je Ons Žaber

On Žaber: FOTO Credit One Charleston Open

„Prokleti budilnik… Nemam više snage da izdržim“, sjeća se Ons Žaber njenih dječjih razmišljanja.

Imala je  13 godina. Ona i njena majka ustajali su u pet ujutru na dvočasovni put u drugi grad na trening – i tako šest puta nedjeljno.

Svake večeri, s mukom završavajući domaći zadatak, Ons se zaklinjala da će ujutru reći majci da je spremna da napusti tenis.

To bi i uradila, ali samo jedno ju je sputavalo: shvatila da se njena majka trudi zbog nje i da treba da radi.

Tri godine kasnije, Žaber je postala prva juniorska Grend slem šampionka iz Afrike, na Rolan Garosu 2011.

Od tada je prošlo više od deset godina, tokom kojih je talentovana teniserka iz Tunisa pobjeđivala uglavnom u kvalifikacijama velikih turnira. Ons je bila zaglavljena na nivou ITF-a, imala je povrede (operisala je zglob), promijenila je trenera, pa čak i stil igre, ali nije mogla da se probije ni u prvih 100  na rang listi.

„Vjerovala sam u napredak, ali bez sponzora je teško. Uskraćena mi je podrška zbog toga odakle dolazim. Nije fer. Ranije nisam razumjela zašto je to tako, ali onda sam se pomirila “, otkrila je Žaber jedan od razloga zbog čega joj je tako dugo trebalo da dođe do svjetske elite.

Podsticaj za karijeru devojke dao je susret sa mačevaocem Karimom Kamunom 2015. godine. Sportista ruskih korjena (majka mu je iz Moskve, a otac iz Tunisa) dva puta je uzeo srebro na afričkom prvenstvu u pojedinačnoj konkurenciji i zlato u ekipnoj.

Godine 2017. Karim je otišao u penziju, par se vjenčao, a mačevalac je postao fitnes trener svoje žene i glavna inspiracija. U tome mu pomaže magistar psihologije.

Žabiur je jedna od najduhovitijih i najotvorenijih teniserki na WTA turu. Kada je mjesec dana nakon vjenčanja dobila ček na 50 hiljada dolara iz fonda za razvoj WTA organizacija, nazvala ga je najboljim svadbenim poklonom. Finansijska pomoć je odigrala veliku ulogu u razvoju njene karijere.

„Kako se kul i lako osjećaš na terenu kada te glava ne boli imaš li novca da platiš svoj tim”, govorila je.

Afrikanka ima bogat arsenal udaraca i voli promjenu ritma na terenu. Često to i smeta, ali ona ne uživa da igra drugačije. Treneri koji su radili sa Ons zabranili su joj da izvodi svoje omiljene udarce – drop-šotove, ali nisu mogli da je spriječe da tokom igre često improvizuje.

„Čak i malo zavidim igračima koji imaju jasan način i stil igre. Oni znaju šta da rade u određenoj situaciji. Ne mogu to da uradim – u mojoj glavi su uvijek stotine misli, pa mi je teško bez improvizacije. Možda je to još jedan razlog za tako dug put do priznanja i uspjeha“, kaže 27-godišnja Ons.

Pored pomoći supruga, saradnja sa francuskim trenerom Bertranom Pereom je bila veoma važna u njenoj karijeri. Pomogao joj je da poboljša svoj servis popravljajući bacanje loptice.

Sa Pereom, Afrikanka je prvi put ušla među 100 najboljih 2018. godine, a dvije godine kasnije ušla je u prvih 50 igračica svijeta.

Nakon ovakvog uspjeha, došli su i sponzori. Potpisala je ugovore sa mobilnim operaterom Tunis Telekom, Katar ervejzom, brendom nakita “Maximilian Jewelry” i proizvođačem automobila Haval.

Prije dvije godine, riješila je još jedan problem. Afrikanka se odrekla glutena i konačno smršala. Ons priznaje da bi na terenu izgledala još vitkije i pokretljivije, ali da bez čokolade ne može.

Priznaje i da još ne zna da se nosi sa stresom: prije najvažnijeg meča u karijeri, finala Madrida 2022, priznala je da diše “kao trudna žena“.

Ponekad je napetost toliko visoka da ne može da se skoncentriše na tenis. To joj se dogodilo u Majamiju prošle godine u meču protiv Badose, a par mjeseci kasnije na Vimbldonu u susretu sa Mugurusom.

„Već neko vrijeme imam upalu u stomaku. Pogoršava se od stresa, umora, svega toga. Ovo je moj problem i tražim načine da ga riješim“, govorila je.

Muzika joj, kaže, pomaže  da se koliko-toliko oslobodi napetosti. Nema ni omiljeni bend ni izvođača – sve zavisi od raspoloženja. Može da se njiše uz Eminemov hip-hop ritam, ali i da uživa u Betovenovim uvertirama.

Drugi način da se oslobodi stresa je fudbal sa prijateljima. Navija za Real Madrid od djetinjstva, a tokom turnira u Madridu gledala je polufinale Lige šampiona, u kojem se Anćelotijev tim epski vratio i eliminisao Mančester siti:

„Poslije prvog poluvremena umalo sam zaspala, ali onda sam se probudila od vrištanja. Nevkerovatna pobeda, nadam se da ću i ja pobijediti ovdke“, prorekla je Žaber.

Tunižanka voli da igra na travi, a dugo je mrzjela šljaku. Dolazak do finala u Čarlstonu i titula u Madridu (prvi osvajač Mastersa iz Afrike) promijenili su odnos prema ovoj podlozi, pogotovo što se Ons došla na sedmo mjesto svjetske lige. Madrid joj je tek druga titula na WTA nivou, a prvu je osvojila prošlog ljeta u finalu na travi u Birmingemu protiv Darije Kasatkine.

Njena motivacija da bude uspješna jeste i svijest o borbi ne samo za sebe, već i za cijeli arapski svet. Teniserima sa ovih prostora je veoma teško da se probiju, ali njen primjer dokazuje da ništa nije nemoguće.

„Kada pobijedim, predstavljam arapski svet. A kada izgubim, pokušavam da budem samo Ons Žaber. Tako da sada ne predstavljam samo Tunis, već i sve arapske zemlje i cijeli afrički kontinent”.

Prošlog ljeta, Ons je stavila na aukciju reket koji je igrala na Vimbldonu. Teniserka je prikupila devet hiljada evra za kupovinu kreveta za intenzivnu njegu u jednoj od bolnica u svom rodnom gradu Ksar Helal. Briga o drugima gura Žaber da ostvari još jedan san – kada završi karijeru želi da studira medicine i bude ljekar.

Klikni i komentariši

Ostavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Reklama
 

Ovo morate vidjeti

Više u Tenis