Fudbal
Jovana Mrkić – jedno od zaštitnih lica kampanje We play strong: Od fudbalerke do inženjerke
Jovana Mrkić je bivša crnogorska fudbalerka i reprezentativka, koju je život odveo sa fudbalskog terena u svijet visoke tehnologije.
Jovana je sada inženjerka, zaposlena u Beču u kompaniji T-com.
Kao uspješna djevojka, a na sugestiju FSCG, izabrana je za jedno od zaštitnih lica Uefine kampanje We play strong, koja predstavlja „nevjerovatne žene koje koriste vještine stečene u fudbalu da bi nastavile da govore o tome zašto bi više djevojaka trebalo da igra fudbal“, te koje „koriste vještine razvijene u fudbalu kako bi uspjele na terenu i van njega“.
„Kampanja ima za cilj da podstakne roditelje i šire društvo da vrednuju prednosti koje igranje fudbala donosi u živote djevojčica koje učestvuju u njemu, i stvori više mogućnosti za bavljenje fudbalom“.
Putovanje Jovane Mrkić odvelo ju je sa fudbalskog terena u svijet tehnologije. Pošto je igrala fudbal od kada je prohodala, Jovana o odrastanju kaže da je „svako mjesto bilo fudbalsko igralište, kada smo imali loptu“ i da je igrala iz čiste radosti i uzbuđenja koje je fudbal donio.
Uprkos velikim razlikama između igranja fudbala i tehnologije, Jovana je uspjela da iskoristi vještine koje je naučila kroz fudbal kako bi utrla put ka uspjehu. Od komunikacijskih veština, do rješavanja problema, brzog razmišljanja i prilagođavanja novim okolnostima, vještine za život koje fudbal donosi su neprocjenjive.
„Shvatila sam da je igranje u timu, podjela zajedničkih ciljeva, podjela odgovornosti, razvijanje takmičarskog i fer-plej duha i učenje da poštujemo različitosti veoma važni za moj lični i profesionalni razvoj“, rekla je Mrkić.
„Iako su fudbal i inženjerstvo veoma različiti i teško uporedive oblasti, mogu reći da je igranje fudbala uticalo na svaku vještinu koju koristim. Spisak vještina koje sam razvila dok sam igrala je beskonačan.
„U oba okruženja važno je brzo se prilagoditi trenutnoj situaciji i donijeti ispravnu odluku. Ako ste sa loptom u igri, morate da odlučite da li ćete dodati, kretati se sa njom naprijed ili nazad, šutirati ili ubaciti. Slično tome, kada dođe do iznenadne greške u kodu, zaustavljanje sistema da pravilno funkcioniše ili daje pogrešne rezultate – problem bi trebalo brzo da se locira, a rješenje treba da bude i brzo i pouzdano.”
Jovanine vještine stečene na terenu ne primjenjuju se samo u inženjerskom svijetu, 29-godišnjakinja je i na poziciji predsjednice Ženskog fudbalskog komiteta FS Crne Gore i radi na povećanju učešća i svijesti o ženskom fudbalu u svojoj zemlji.