Fudbal
Slovenija – zemlja kao primjer svima i u fudbalu
Slovenija je, po mnogo čemu, lider među zemljama nekadašnje Jugoslavije i cijele nekadašnje istočne Evrope.
Od skoro je i lider u promjeni statusa ženskog fudbala – FS Slovenije (NZS) je potpisao sporazum sa Sindikatom igrača i igračica, kojim se obavezuje da će reprezentativke imati iste finansijske uslove kao i reprezentativci.
Žene su izjednačene sa muškarcima.
Skoro četiri godine trajali su pregovori, a sve je kulminiralo u julu ove godine, kada su fudbalerke, članice nacionalnog tima, uputile pismo rukovodstvu NZS u kojem pominju značajne razlike u tretmanu muške i ženske reprezentacije, koje su negativno uticale na njihov učinak.
Žene su morale da se nose sa znatno lošijim uslovima za treninge i za utakmice, neodgovarajućim uslovima putovanja, lošom pripremom, neregulisanom ishranom i, prije svega, neprofesionalnim ponašanjem selektora reprezentacije i njegovog osoblja, koje su optuživale za maltretiranje, seksizam i rasizam.
Najveći dio problema riješio je NZS, koji je smijenio stručni štab i postigao dogovor sa ženskom reprezentacijom oko osnovnih potreba igračica.
„Uvjerene smo da će ravnopravan tretman pozitivno uticati na razvoj ovog tima i onih koji dolaze. Jednak tretman žena i muškaraca treba da bude normalan u današnjem društvu“, rekla je Lara Prašnikar, kapitenka reprezentacije.
Mateja Zver, njena zamjenica, dodala je:
„Potpisivanjem novog sporazuma dali smo primjer mnogim zemljama. Svi možemo da budemo ponosni na to“.
Predsjednik Sindikata fudbalera Slovenije Dejan Stefanović, koji je i član upravnog odbora FIFPRO, rekao je:
„Pismo koje su poslale igračice oslikava jednoglasnost među svim fudbalerkama u našoj zemlji. I prije nego što je ovo pismo poslato, sve igračice su se složile da u slučaju štrajka nijedna od njih neće biti pozvana u reprezentaciju.“
Prema Stefanovićevim riječima, još jedan presudan korak bilo je učešće kancelarije ombudsmana. „Stvari su počele da se kreću veoma brzo nakon što je ombudsman pokrenuo istragu o diskriminatornom tretmanu nacionalne ženske selekcije. Siguran sam da je Fudbalski savez bio veoma zabrinut zbog potencijalne presude i to je pomoglo da se postigne ovaj sporazum.“
Stefanović savjetuje sindikate drugih zemalja koji traže jednakost za svoje igračice da zauzmu sličan pristup.
„Oni bi trebalo da iskoriste mogućnosti u svojoj zemlji tako što će identifikovati organizacije ili institucije koje im mogu pomoći. Mi smo prvi u Centralnoj i Istočnoj Evropi koji smo napravili ovaj korak, mada znamo da je još dug put prije nego što žene u Sloveniji počnu uživaju u istim uslovima igranja kao i muškarci. Nastavićemo da blisko sarađujemo kako bi još više napredovali i pratili globalne trendove“, kazao je Stefanović.