Pratite nas

Fudbal

ŽFK Ekonomist – Prvi šampion Crne Gore danas je mjesto za razvoj talentovanih djevojčica

Ženski fudbalski klub Ekonomist može se pohvaliti bogatom riznicom trofeja u crnogorskom fudbalu. Višestruki šampion Crne Gore i prvi predstavnik naše zemlje u kvalifikacijama za Ligu šampiona danas je prije svega okrenut djevojčicama sa kojima pokušava da ostane u vrhu domaćeg fudbala.

Zdravko Jauković, trener Ekonomista, sa velikom strašću priča o sportu koji je u našoj zemlji nažalost u potpunom zapećku u odnosu na muški fudbal. Sedam trofeja ima Ekonomist od osnivanja prije skoro dvije decenije.

„Mi smo prvi crnogorski tim koji je igrao u kvalifikacijama za Ligu šampiona. Prva tri takmičenja nisu bila kao prvenstva države, već je to bio Trofej Fudbalskog saveza Crne Gore. U uvodnom izdanju trijumfovala je podgorička Palma, a potom smo mi dva puta bili najbolji. Od 2011. je napravljena liga za žene, a mi smo najbolji bili u prve četiri sezone. Imamo jedan Kup, koji je održan samo jedne godine, a u toj sezoni je Breznica prvi put postala prvak Crne Gore. Od tada kreće rezultatski pad zato što se Breznica bolje organizovala. Dovode najbolje igračice iz Crne Gore jer imaju odlične uslove“, kaže Jauković na početku razgovora za Sportfem.

Nove snage Ekonomist „regrutuje“ iz nikšićkih škola.

Otkako je krenula korona, u posljednje dvije sezone imamo problema jer smo sve naše igračice dovodili iz nikšićkih škola, a dosta nastave odrađivalo se „online“. Tu smo izgubili konekciju sa osnovnim školama i opštinskim takmičenjima, gdje su igrale i djevojčice. I onda bukvalno na poziv prijatelja, druga, kuma, priključivali bi djevojčice našim ekipama. Naša ustaljena praksa bila je da crpimo djecu iz osnovnih škola, a onda bi najtalentovanije priključivali prvom timu. Sada su mi najstarije djevojčice iz četvrtog srednje. Kada upišu fakultet, poći će u Breznicu, u neki srpski klub, ili će da prestanu da se bave ovim sportom. To je najveći problem našeg ženskog fudbala.“

Ženski fudbal opstaje zahvaljujući crnogorskoj kući fudbala.

„Da ne postoji Fudbalski savez, pitanje je da li bi bilo ženskog fudbala u Crnoj Gori. Oni naprave plan i raspored takmičenja. Recimo, imamo utakmicu u Pljevljima, nađemo kombi, a Fudbalski savez nam refundira novac po pređenom kilometru. Kada igramo kod kuće, Savez nam plaća sudije, delegata, stadione niko ne plaća jer isto ide preko FSCG, koji je finansirao izgradnju mnogih fudbalskih objekata u zemlji. Jedino plaćamo zvaničnog doktora za tu utakmicu. Fudbalski savez pokriva 90% troškova svim klubovima u ligi. Kao klub za 20 godina postojanja, odnosno od 2009. otkad počinju takmičenja, nismo imali nikakve pomoći od grada.“

Malo je nedostajalo da se Ekonomist ugasi zbog teške situacije.

„Profesor sam fizičkog vaspitanja, to mi je osnovno zanimanje. Sa Duškom Lučićem sam ovaj klub iznjedrio iz školskog sporta. Od 20 takmičenja, 18 smo osvojili. Prije dvije godine smo došli u situaciju da prekinemo. Otišli smo na sastanak sa djevojkama, rekli im da su slobodne u izboru nove sredine. One su počele da plaču, a onda smo shvatili da ne možemo da prekinemo sa ovim poslom. Nikada nismo naplaćivali članarinu djevojčicama, sve smo radili iz ogromne ljubavi“.

Dobar rad u Ekonomistu nije promakao ljudima iz Fudbalskog saveza Crne Gore.

„Bio sam pomoćnik kod Zorana Mijovića i Dede Hadžiosmanovića u našim nacionalnim selekcijama. Proputovao sam pola Evrope, upoznao dosta ljudi iz fudbala. To su najveći benefiti iz bavljenja ovim poslom.“

Sljedećeg vikenda počinje nova sezona u šampionatu Crne Gore. Učestvovaće samo četiri ekipe.

„Ove godine je situacija specifična. Umjesto šest klubova, pali smo na četiri jer se ugasio FK Budućnost. Sezona treba da počne sljedećeg vikenda. Mi ćemo da pošaljemo dopis da tražimo odlaganje prve utakmice jer već nekoliko mojih igračica ima koronu. Fudbalski savez napravio je kampove za mlađe selekcije. Kako se koja selekcija vraćala iz Berana, tako su stizali djevojčice koje su pozitivne na koronavirus. Ne možemo da sastavimo ekipu u ovom trenutku.“

O kolegama iz Breznice imao je samo riječi hvale.

„Breznica je finansijski i igrački najjača. Iz Budućnosti su doveli dvije najbolje igračice Anđelu Tošković i Jelenu Petrović. Otišla im je Jelena Karličić u Norvešku. Oni su imali dobre pripreme, imali odličan nastup u kvalifikacijama za Ligu šampiona, dobili jednu utakmicu. Četiri puta smo igrali u kvalifikacijama za Ligu šampionu. Uvijek naše ekipe dolaze iz četvrtog šešira i najgore su po kvalitetu u odnosu na rivale. Zbog toga je svaki pozitivan rezultat vrhunski uspjeh.“

U nikšićkom timu svojevremeno su igrale danas poznate crnogorske reprezentativke koje sada nastupaju u evropskim klubovima.

„Misa Kuč i Slađa Bulatović igrale su u mom klubu. Imali smo igračice koje su predstavljale gro nacionalnog tima. Misa je odradila sjajan razvojan put, koji mnoge današnje djevojčice ne shvataju. Doveli smo je kod nas po završetku srednje škole. Upisali smo je na DIF, odslušala je sve ispite, završiće fakultet, imaće diplomu. Nakon toga je igrala u Sarajevu, a sada je u Bjelorusiji. Naše djevojčice sa 18 godina često znaju da polete. Zbog toga treba najprije otići negdje u region, recimo Sarajevo ili Subotica, pa tek onda u jače klubove“, zaključio je Zdravko Jauković.

Klikni i komentariši

Ostavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Reklama
 

Ovo morate vidjeti

Više u Fudbal