Pratite nas

Gimnastika

Agnes Keleti: Preživjela Holokaust, osvojila pet zlatnih olimpijskih medalja i proslavila 102. rođendan

Agnes Keleti: FOTO: Róth Tamás

Najstarija živa osvajačica zlatne olimpijske medalje, Agnes Keleti, Jevrejka koja je preživjela Holokaust, proslavila je 102. rođendan.

Njena priča je nasljeđe sporta i istorije, ona je svjedok i akter događaja koji su promijenili svijet, ona je bila djevojka koja je voljela gimnastiku, a sakupljala leševe sa ulica neposredno prije nego što je zablistala na sportskom polju.

Osvojila je pet zlatnih, a ukupno deset, olimpijskih medalja, ali to nije njeno najveće dostignuće u životu. Preživjela je vrijeme smrti, kada su nacisti ubili milione Jevreja širom svijeta.

Agnes Keleti je rođena 1921. godine u Budimpešti, u imućnoj porodici jevrejskih roditelja. Kada je imala četiri godine počela je da se bavi gimnastikom u jevrejskom klubu u Budimpešti i sa 16 godina osvojila je šest od svojih 10 državnih titula.

Sa njemačkom invazijom na Mađarsku 1944. sve je stalo. Da bi preživjela Drugi svjetski rat bukvalno je kupila novi, hrišćanski identitet i radila kao kao sobarica u porodici koja je simpatisala naciste, u malom mađarskom selu i u fabrici municije. Tokom bitke za Budimpeštu u zimu 1944-1945, išla je u jutarnje „šetnje“ da prikupi tijela poginulih prethodnog dana i stavi ih u masovnu grobnicu.

Njena majka i sestra su se krile od nacista, a spasao ih je švedski diplomata Raul Valenberg. Njen otac je, međutim, poslat u Aušvic i tamo je na kraju umro, sa brojnim članovima porodice Keleti. Pošto je čula glasine da udate žene ne šalju u radne logore, na brzinu se udala za Ištvana Sarkanija, takođe gimnastičara iz 30-ih, koji je osvojio državne titule i takmičio se na Olimpijskim igrama u Berlinu 1936. godine.

Po završetku rata Keleti se vratila gimnastičkoj karijeri.

Između 1947. i 1955. bila je dominantna na nacionalnoj sceni i bila je podjednako impresivna u međunarodnim takmičenjima, na kojima je predstavljala Mađarsku 24 puta između 1947. i 1956. godine. Ozbiljna povreda dva dana prije takmičenja na Olimpijskim igrama u Londonu 1948. spriječila ju je da nastupi, ali je kao članica gimnastičke reprezentacije Mađarske, koja je završila na drugom mjestu u ekipnoj konkurenciji, nagrađena je srebrnom medaljom.

Na Svjetskim univerzitetskim igrama 1949. Agnes je osvojila četiri zlatne medalje, jednu srebrnu i jednu bronzanu. Veći ispit čekao ju je na Olimpijskim igrama u Helsinkiju 1952. godine, gde je kao 31-godišnjakinja osvojila četiri medalje: jednu zlatnu (parter), jednu srebrnu i dvije bronzane.

Ovaj nastup još nije bio vrhunac njene karijere, došao je na Olimpijskim igrama u Melburnu 1956. Već je imala 35, a zapanjujuće je osvojivla čak četiri zlata i dva srebra.

Dok su Igre bile u toku, sovjetska armija je ušla u Mađarsku.

Umjesto da nastavi život kao sportska legenda u svojoj domovini, Keleti je odlučila da prebjegne. Zajedno sa još 40-ak mađarskih sportista, tražila je azil u Australiji, gdje se njena sestra preselila poslije Drugog svjetskog rata. Nakon što je šest mjeseci radila kao fabrička radnica, vratila se u Evropu 1957. Izraelski izaslanik ju je pozvao da učestvuje na petim Izraelskim igrama, a zatim se preselila u Tel Aviv, sa majkom i sestrom.

Keleti je nastavila da trenira izraelsku gimnastičku reprezentaciju i predaje fizičko vaspitanje na Institutu za fizičko vaspitanje i sport Vingejt u Netanji, prenoseći svoje ogromno znanje i iskustvo mladim gimnastičarkama.

Bivša studentica koja je kasnije postala njena koleginica opisala ju je kao „kamen temeljac gimnastike u Izraelu“.

U Međunarodnu gimnastičku Kuću slavnih primljena je 2002.

Keleti se 1959. udala za Roberta Biroa, mađarskog nastavnika fizičkog vaspitanja kojeg je upoznala u Izraelu.

Trenutno najstarija živa osvajačica olimpijske zlatne medalje, sa 102 godine je još vitalna i dobrog zdravlja…

FOTO: Róth Tamás

Klikni i komentariši

Ostavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Reklama

Ovo morate vidjeti

Više u Gimnastika