Pratite nas

Borilački sportovi

Američka rvačica propustila olimpijsku šansu zbog dres koda i religijskih uvjerenja: Traži slobodu i jednaku šansu

Džemila Mekbrajd, američka rvačica, neće moći da se bori za odlazak na Olimpijske igre, iako je izborila šansu da se takmiči na američkim kvalifikacijama.

Njoj nije dozvoljeno da se bori noseći hidžab i uniformu, jer bi time, kako je navedeno, krši međunarodne standarde za uniforme, koje je postavila Svjetska rvačka federacija.

„Rekli su mi da ako se pojavim na vaganju u majici, da će mi biti dozvoljeno da se takmičim, ali to nije opcija jer iz religioznih uvjerenja ne mogu da se pojavim u majici“, rekla je Mekbrajd.

Mekbrajd nosi hidžab i pokriva ruke i noge tokom mečeva.

„Noseći ovu uniformu, pridržavamo se onoga što vjerujemo da nam je Bog rekao da radimo. Kao ženama, rečeno nam je da se pokrijemo, i to je ono što radimo“, objasnila je Mekbrajd.

Američka rvačka federacija je navela da je turnir kvalifikacioni za Olimpijske igre u Parizu i da je obavezno poštovanje pravila Svjetske rvačke federacije.

Mekbrajd se žalila, ali je njena žalba odbijena.

Ona je rekla da joj iz Svjetske rvačke federeacije rečeno rekao da njena uniforma može predstavljati sigurnosni rizik i da joj može dati nepravednu prednost.

„Nijednom njen hidžab, ili njena uniforma, ili pantalone opuštenog kroja nikada nisu uticale na meč, ili bilo šta, nikada nije bilo prednosti, nikada nije bilo bezbjednosnog pitanja“, rekla je Sara Sevidž, njena koleginica.

Pitanje oko politike uniformisanja za muslimanske rvače i rvačice prvi put je predstavljeno nacionalnim i međunarodnim zvaničnicima pokrenula je Džemilina sestra, Latifa.

Prije dve godine, Latifa Mekbrajd je stekla pravo da predstavlja SAD na Panameričkom šampionatu u Meksiku. Uskraćeno joj je pravo da se takmiči takođe zbog uniforme.

„Nije uniforma ono što im pomaže da pobijede. Njihova vještina i upornost i njihov rad čine ih šampionikama“, rekla je Ešli Flevin, trener sestara Mekbrajd.

Džemila i Latifa se nadaju da će njihova priča pomoći da dođe do promjena, čak i ako se to ne dogodi na vrijeme da one mogu da se takmiče na međunarodnom nivou.

„Mislim da svako treba da ima slobodu da praktikuje svoju vjeru i svoja uvjerenja, i da ima slobodu da učestvuje u sportu i onome što voli da radi“, rekla je Džemile Mekbrajd.

Klikni i komentariši

Ostavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Reklama

Ovo morate vidjeti

Više u Borilački sportovi