Fudbal
Djevojčice i njihovi uzori: Kako su naše reprezentativke obradovale svoje nasljednice
Da je ženski fudbal u Crnoj Gori dobio status mejnstrim sporta, da su predrasude o fudbalu kao sportu koji nije za djevojčice praktično srušene – vidi se iz dana u dan.
I potrđeno je događajem koji je organizovao klub Akademija Siti, a na kome se 30-ak djevojčica upoznalo sa djevojkama koje su njihovim putem krenule prije 10-20 godina i stigle do velike scene.
Gošće na posljednjem treningu Akademije Siti u 2024. godini bile su naše reprezentativke Slađana Bulatović, Nađa Stanović, Aleksandra Popović, Anđela Tošković i Katarina Čađenović, a okupio ih je Ranko Asanović, čovjek i trener koji ih je učio i naučio prvim fudbalskim koracima.
“Kada je počinjala priča o ženskom fudbalu sve je bilo potpuno drugačije, veoma teško, trebalo bi mnogo vremena da se priča o tome. Sve to znaju Slađa (Bulatović), Jasna (Đoković) i druge djevojke, koje su sada ambasadorke našeg fudbala. Meni je puno srce kada to vidim”, kazao je Asanović.
“Vidim i jako se radujem što vidim sve više djevojčica na fudbalskim terenima. Vjerujem da mogu da naprave velike stvari, samo da istraju”, kazala je Slađana Bulatović, kapitenka naše fudbalske selekcije i desetka turskog Fomgeta.
Došlo je vrijeme da djevojke koje su stvarale i još stvaraju istoriju ženskog fudbala u Crnoj Gori potpisuju autograme, fotografišu se i zabavljaju sa djevojčicama koja sada igraju najljepšu igru iz ljubavi, a bez straha da će ih neko zbog toga “čudno gledati”.
“Uvijek je lijepo vidjeti ovakvu atmosferu, puno mi je srce kada vidim djevojčice kako uživaju u fudbalu. Na nama je da ih podržimo, da im pomognemo i da uradimo sve što možemo za njih. Fudbal je predivan sport, a mi to najbolje znamo”, rekla je Nađa Stanović, fudbalerka Slavije iz Praga.
“Bilo je predivno druženje. Kada sam ja počinjala, bila sam jedna od rijetkih, a sada je sve više klubova i škola samo za djevojčice. To je sjajno, presrećna sam što sve više djevojčica igra fudbal, sigurna sam da će uz trenera Ranka napredovati i da će uskoro neka od njih biti naša saigračica u reprezentaciji”, kazala je Katarina Čađenović, igračica Libera iz BIH, dok im je Anđela Tošković, fudbalerka Crvene zvezde, poručila:
“Samo da rade ono što vole, da ih niko i ništa ne spriječi u tome i da samo slijede svoje snove”.
A nove fudbalerke uživaju u igri, to se vidi u svakom trenutku, ali posebno su uživale u druženju sa našim igračicama.
“Ove djevojčice prate, naravno, i muški fudbal, imaju svoje idole, ali one sve više prate i naše djevojke, jer je naš ženski fudbal sve popularniji. Sada u njima vide svoje idole, nekoga na koga mogu i treba da se ugledaju”, ističe Asanović.
Kao i u svakom sportu, a posebno onome koji se u Crnoj Gori organizovano igra tek nešto više od deset godina, put do uspjeha je težak, ali put kojim ženski fudbal ide je pravi, kaže Ranko Asanović, naglašavajući rad Fudbalskog saveza, na čelu sa Jadrankom Pavićević, koordinatorkom za ženski fudbal u nacionalnom savezu.
“Vidim strategiju, vidim obrise budućnosti. Vodi se računa o najmlađima, što je najvažnije. Imamo takmičenja Insprišimo djevojčice i Razvojnu ligu, a to su sve koraci do seniorskog fudbala, a to je ono što nam daje signale za razvoj ovog sporta”, ističe Asanović.
Akademija Siti je ovim događajem pokazala da je klub koji izuzetno vodi računa o ženskom fudbalu, koji ima ambiciozne planove i dobar timski rad.
Asanoviću u radu pomaže Pavle Perović, sa njim sarađuje Željko Mrđenović.
Asanovićevi i Mrđenovićevi putevi ukrstili su se poslije dugo vremena i rada u klubu Bubamara.
„Zajednički polako stvaramo od Akademije Siti pravi fudbalski brend“, kazao je Asanović, uz zahvalnost kompaniji SBBet na pomoći.