Fudbal se vratio kući: Engleskinje osvojile titulu prvaka Evrope

Englezi sada mogu da kažu – fudbal se vratio kući.

I to zahvaljujući fudbalerkama.

Reprezentacija Engleske osvojila je titulu šampiona Evrope pobjedom nad Njemačkom 2:1 nakon produžetaka u spektakularnom finalu na krcatom Vembliju.

Ono što nisu mogle generacije fudbalera – Kigen, Gaskojn, Lineker, Runi, Džerard, Lampard… – uspjele su fudbalerke, koje su Engleskoj donijele prvu evropsku krunu i drugi trofej u istoriji, nakon što je muška selekcija osvojila Mundijal 1966. godine.

Sjajan fudbal u finalu, Njemice mogu da žale. Bile su, čini se, bolje, imale peh da im se najbolja igračica Aleksandra Pop povrijedi na zagrijavanju… Ali, pobjednice se pamte…

Engleska je povela u 62. minutu kada je Ela Tun iz Mančester junajteda pobjegla odbrani rivalki i efektno prebacica golmanku. Tun je samo šest minuta ranije ušla u igru.

Zasluženo izjednačenje Njemačkoj donijela je Lina Magul iz Bajerna u 79. minutu.

Ušlo se u produžetke, Njemice su bile opasnije, ali je utakmicu odlučila još jedna djevojka koja je počela na klupi – Kloi Keli iz Mančester sitija u 111. minutu je donijela pobjedu i titulu Engleskoj, za ludu feštu na Vembliju i širom cijele zemlje.