Košarka

Hrabre košarkašice poražene od Srbije, za kraj sjajnog Eurobasketa

Naše košarkašice nijesu se domogle olimpijskih kvalifikacija.

Sjajan nastup na Eurobasketu okončale su porazom od Srbije 63:58.

Naše djevojke hrabro su ušle u meč, u prva dva napada pronašle Natašu Mek u reketu koja je pogađala za 2:0 i 4:2. Srbija je stigla do 10:6, odgovorila je Jelena Vučetić. Poslije deset minuta bilo je 19:16 za Srbiju.

Trojkom Bojane Kovačević stigli smo do novog vođstva 21:20, a do 16. minuta igran je potpuni egal 24:23. Srbija je tada napravila seriju 10:0 kojom je na tri mintua prije kraja četvrtine stigla do 34:23. Odgovorile su Mek, Kovačević i Marija Leković pa smo smanjili na 36:30. Ipak nekoliko promaešnih bacanja omogućili su rivalu plus sedam na poluvremenu – 38:31.

Glavni problem u prvom poluvremenu je bila zaštita reketa. Srbija je za 20 minuta imala 15 ofanzivnih skokova, čemu su kumovale i lične greške. Na manje od dva minuta prije kraja druge četvrtine 13:0 bilo je u slobodnim bacanjima, a prvi put naše djeovjke su šutirale sa „penala“ na 83 sekunde prije poluvremena, nakon što je Jovanović napravila nesportski faul udarivši Vučetić u nos pri rezultatu 36:27.

Treći period Srbija je otvorila poenima za prednost od plus 11, 43:32 i tokom čitavog perioda održavala je dvocifren višak.

Na startu posljednjeg perioda četiri vezana poena Marije Leković, za 55:47, pa onda trojka Bojane Kovačević za 55:50 na 6:35 prije kraja!

Imali smo loptu da se dodatno približimo, ali je nijesmo iskoristili, a Dragana Živković je poslije dobre defanzive dobila lakat u rebra od Anderson, pa je morala da izađe. Đorđević za Srbiju i naša Božica Mujović pogodile su bacanja za 57:52, nakon čega je Mek pogodila za -3! Odgovorila je Anderson za 59:54, a onda je Đorđević sa bacanja donijela rivalu plus 7, na manje od četiri minuta prije kraja. Poenima Leković prišli smo na 61:56, a onda je Mek promašila dva bacanja da priđemo na jedan posjed. Potom je Leković imala šut za tri koji nije pogodila. Poslije još jedne sjajne odbrane Mek je dala koš za 61:58 na 16 sekundi prije kraja. Ipak Janković je sa penala riješila pitanje pobjednika.

U našem timu još jedna odlična partija Nataše Mek sa 20 poena i 13 skokova, Marija Leković bila je sjajna sa 18 koševa i pet uhvaćenih lopti, Jelena Vučetić i Bojana Kovačević upisale su po osam poena.

Najbolja u srpskoj reprezentaciji Ivon Anderson sa 23 poena i po pet skokova i asistencija.

Na kraju tri pobjede i tri poraza i treći plasman u četvrtfinale Eurobasketa u istoriji!