Pratite nas

Intervju

Jovanin bečki valcer: Fudbal je ljubav i najljepša uspomena

Nije lako početi priču sa Jovanom Mrkić, odnosno odakle je početi. Da li od njene sportske ili profesionalne karijere?

Pričati o njoj kao o bivšoj sportistkinji ili o uspješnoj mladoj ženi, inženjerki, koja živi i radi u Beču, u globalno poznatom telekomunikacionom gigantu?

Jovana je, naime, nekadašnja reprezentativka Crne Gore u fudbalu, a nakon završenog Elektrotehničkog fakulteta u Podgorici zaslužila posao u austrijskoj kompaniji Magenta Telekom.

Zbog svoje fudbalske prošlosti, a uspješne sadašnjosti u svijetu visoke tehnologije, Jovana je prepoznata kao jedno od zaštitnih lica Uefine kampanje We play strong, koja promoviše„nevjerovatne žene koje koriste vještine stečene u fudbalu da bi nastavile da govore o tome zašto bi više djevojaka trebalo da igra fudbal“, te koje „koriste vještine razvijene u fudbalu kako bi uspjele na terenu i van njega“.

“Fudbal je moja velika ljubav i nedostaje mi”, kaže Jovana za Sportfem.

U fudbalu je bila jedna od naših pionirki, članica prve generacije djevojaka koje su stvarale istoriju crnogorskog nacionalnog tima, sve do 2016. godine.

“Tada sam doživjela tešku povredu koljena i to sedam dana prije nego što je trebalo da branim diplomski rad na ETF-u u Podgorici. I to je, nažalost, bio kraj moje fudbalske priče”, pomalo sa sjetom kaže 29-godišnja Nikšićanka.

“Da sam takvu povredu imala ranije, vjerovatno bih pokušala da se oporavim i vratim. Imala sam već zakazanu operaciju, a ljekar u Zagrebu mi je otvoreno rekao da sa saniranom povredom, bez operacije, mogu da funkcionišem normalno, da mogu, recimo, da plivam, ali ne i da igram fudbal. U tom momentu, donijela sam odluku, koja jeste bila teška, ali i ispravna – da krenem dalje, sa diplomom. Škola i obrazovanje su uvijek bili prioritet, mislim da je to i normalno, a fudbal bio i ostao ljubav za sva vremena i dio mog života koji će uvijek da budi najljepša sjećanja i uspomene”.

Jovana je završila osnovnu školu Ratko Žarić i Gimnaziju u Nikšiću, studije u Podgorici – zašto baš ETF?

“Uvijek mi je dobro išla matematika, više sam voljela prirodne, nego društvene nauke. Znala sam da ću u tom pravcu da nastavim školovanje, izabrala sam ETF…”.

Nakon što je završila osnovne studije, zaposlila se u kompaniji T-com u Podgorici…

“Uporedo sam pripremala i magistarski rad, prije godinu i po sam i magistrirala. U međuvremenu, otvorilo se radno mjesto u kompaniji u Beču, prijavila sam se, ne vjerujući da imam velike šanse. Ali, nakon nekoliko razgovora, dobila sam priliku – mjesec probnog rada. Iskoristila sam je, dobila ponudu za stalni posao… Prezadovoljna sam, i poslom i životom u Beču, koji je prava metropola, istorijski grad, a prema nekim relevantnim mišljenjima, i najljepši grad za život na cijelom svijetu”.

Jovana je primjer da bavljenje sportom, kojim god i na kom god nivou, ne mora i ne smije da bude opravdanje da se zanemari obrazovanje.

Jovana na meču protiv Engleske 2014. godine: FOTO James Boyes/Wikipedia

“Ja sam fudbal trenirala ozbiljno, svaki dan, nekada dva puta dnevno. Igrala sam za Ekonomist kvalifikacije za Ligu šampiona, osvajala trofeje, bila sam i u Vlazniji, nastupala za reprezentaciju, putovala… Ali, škola je bila na prvom mjestu. Sport je divna profesija, ali neizvjesna. Eto, mene je povreda odvojila od fudbala, takve stvari se događaju i mogu da se dogode svima koji se bave sportom. Mislim da sve može da se postigne, uz dobru organizaciju, možda i malo više odricanja u jednom periodu. Ne mora svako da bude talentovan za matematiku, ali mislim da svako ima neki talenat. Na kraju krajeva, smatram da svim sportistima i sportistkinjama, koje žele veću karijeru, znanje stranih jezika može samo da koristi i olakša”, ističe Jovana.

Kada priča o svojoj fudbalskoj karijeri, ističe da je ponosna na svoj put.

“Bila sam dio našeg nacionalnog tima od prvog dana, bio je to divan period. Bilo je tada i neobično da djevojka igra fudbal, smetale su mi te predrasude. Drago mi je što je danas, čini mi se, prilično drugačije, nekako lakše… To se, čini mi se, i vidi po rezultatima, napretku… Presrećna sam što su djevojke počele da pobjeđuju, vjerovatno je trebalo da prođe određeni period da se stekne iskustvo, dobije samopouzdanje i da se sve podigne na veći nivo. I ta, da je tako nazovem – moja generacija – imala je kvalitet, ali ipak je ženski fudbal mlad sport. Organizovano bavljenje fudbalom počelo je tek prije 11-12 godina i ništa se ne može preko noći”, ističe Jovana.

U fudbali je ostala kao predsjednica Komisije FSCG za ženski fudbal i navijačica, a na pitanje koliko joj nedostaje odgovara:

“U početku mi je nedostajala i igra i sve to što je okružuje – klub, reprezentacija, druženje, putovanja… Danas često pomislim: Da mi je samo da mogu da istrčim na teren, da odigram rekreativno na nekom terminu malog fudbala, da opet osjetim sve čari fudbala”.

Klikni i komentariši

Ostavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Reklama

Ovo morate vidjeti

Više u Intervju