„Lavice“ i Holanđanka za istoriju fudbala

@Lionesses

Engleska je prvi put stigla do finala Svjetskog prvenstva za fudbalerke pobjedom od 3:1 nad Australijom u polufinalu, a za naslov svjetskih prvakinja boriće se protiv Španije, takođe debitanta u finalnim mečevima.

Povele su Engleskinje u 36. minutu prekrasnim golom Ele Tun koja je utihnula 75.784 gledalaca na stadionu u Sidneju.

Kapitenka australijsske reprezentacije Sem Ker izjednačila je udarcem sa 25 metara u 64. minutu.

Međutim, sedam minuta kasnije Engleskinje su opet probile obranu, a za 2:1 je pogodila Loren Hemp.

Konačan rezultat koji je potvrdio pobjedu i plasman u finale postavila je Alesija Ruso.

Engleskinje će tako protiv Španjolki pokušati da naslovu evropskih prvakinja dodaju i naslov svjetskih šampionki.

Selektorka Sarina Vigman je postala prvi trener u istoriji fudbala, i muškog i ženskog, koja je sa dvije različite selekcije došla do finala Mundijala – prije četiri godine vodila je Holandiju, koja je u borbi za trofej poražena od SAD.

Nikada se u istoriji nije dogodilo da na klupi svjetskog prvaka, u obje konkurencije, bude trener koji nije iz zemlje čiju selekciju vodi. Sarina Vigman je Holanđanka.

Engleske „lavice“ su na posljednja dva svjetska prvenstva gubile u polufinalu.

Španske fudbalerke su juče savladale Šveđanke sa 2:1.