Pratite nas

Fudbal

Moć fudbala kroz dvije priče: Sloboda, ravnopravnost, šansa

Rijetko koji sport u svijetu je u takvoj ekspanziji kao ženski fudbal. Sve je više djevojčica koje se bave najpopularnijim sportom, fudbalske institucije ulažu sve više u promociju i popularizaciju.

O tome govore i dvije priče – jedna iz Avganistana, a druga iz Brazila.

Uplašene za svoju sportsku i ne samo sportsku budućnost, nakon povratka talibana na vlast, djevojčice – njih 26, članice kadetske reprezentacije Avganistana u ženskom fudbalu, napustile su zemlju.

Ugostio ih je fudbalski savez Portugala, otvorio im vrata svog nacionalnog kampa u Lisabonu, kako bi nastavili i da se bave fudbalom, ali i otvorile nova poglavlja u svojim životima.

Omul Banin Ramzi ima samo 15 godina, srećna je što je uspjela da se evakuiše iz zemlje, a zabrinuta za svoju porodicu, koja je ostala u Kabulu.

“Veoma smo uzbuđene, kada smo vidjele fudbalski teren nismo mogle da vjerujemo. Drugarica mi je rekla – Banin, sanjam li. Rekla sam joj – ne, sve je istina. Možemo da nastavimo i da treniramo fudbal, ali i da se obrazujemo”, kazala je Banin.

Nakisa Amiri je, takođe, 15-godišnjakinja. Bila je, kaže, spremna da se odrekne svega zbog straha da neće moći da živi bezbjedno u domovini, pod talibanskom vlašću.

“Sport nije za djevojke, mi ne možemo da radimo ono što mogu dječaci. Tako oni kažu. Ne možemo u šoping, u šetnju, ne smijemo da pokažemo lice. Mi želimo slobodu, fudbal nam daje slobodu”, rekla je Nakisa.

Život nije prijatan ni u favelama Sao Paula. Kriminal, ubistva, loši uslovi za život – to su najčešće prve asocijacije kada se pomenu ta specifična naselja u brazilskim megalopolisima.

U faveli Pantanal se nešto mijenja, u toku je prvi fudbalski turnir za žene, koji su osmislile nevladine organizacije, uz pomoć Ujedinjenih nacija.

“Ovo nije lako, posebno za nas koji dolazimo iz siromašnih porodica. Ponekad je teško doći na trening, naći prevoz, da ne pominjem novac. Pritom, žene smo, a naš život u ovakvom sistemu je još teži”, ispričala je fudbalerka Nahara Fabiano.

“To je ono što fudbal može da uradi, zar ne. Može da ujedini ljude, da budu dio zajednice i normalnog života. Fudbal može i da pruži smisao života mnogim ljudima”, kazala je Viktorija Kogevina, predstavnica Ujedinjenih nacija.

Turnir u Sao Paulu trajaće do novembra, a djevojčice iz Avganistana mogu da ostanu u Portugalu do kad god hoće.

Klikni i komentariši

Ostavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Reklama

Ovo morate vidjeti

Više u Fudbal