Ponosno i dostojanstveno: Crna Gora oduševila u Belfastu, naše djevojke su zaslužile više od velikog remija protiv Sjeverne Irske

Medina Dešić na meču sa Sjevernom Irskom; Foto Facebook/Northern Ireland National Team

Fudbalerke Crne Gore dostojanstveno i ponosno su završile dvomeč u baražu za plasman u B Ligu nacija.

Pokazale su da imaju kvalitet i da su kao tim i kao igračice toliko napredovale da mogu da nadigraju i selekcije koje igraju u završnicama velikih takmičenja.

Na Vindzor Parku u Belfastu igrale su 1:1 sa Sjevernom Irskom, nisu uspjele da se plasiraju u viši rang, zbog poraza u Podgorici 2:0, ali su oduševile utiskom koji su ostavile do 70. minuta prvog i tokom cijelog drugog meča.

Nakon niza propuštenih šansi, „crvene“ su i povele i ponadale se čudu, natjerale favoritikinje da strahuju za konačan ishod…

Naše djevojke su odigrale sjajno prvo poluvrijeme, vjerovatno i najboljih 45 minuta ikada, s obzirom na jačinu rivala (Sjeverna Irska je igrala na Evropskom prvenstvu 2022) i važnost utakmice.

Prava je šteta što takvo izdanje nisu krunisale i golom, a zaslužile su ga po svemu što su pokazale.

Bile su mirne u odbrani i čvrste, veoma agresivne i smirene na sredini terena, jako opasne iz tranzicije.

Misa Kuč je imala najbolju šansu u osmom minutu, prijetile su Jasna Đoković, Medina Dešić…

Na drugoj strani, Irkinje bezopasne sve do prvog minuta nadoknade, kada je Hamilton pobjegla po desnoj strani, a sjajna golmanka Anastasija Krstović umirila njen šut, da bi opasnost potpuno raščistila Maja Šaranović, koja je propustila prvi meč pod Goricom zbog kartona – duel u Belfastu je pokazao koliko su njena mirnoća i inteligencija falili našoj selekciji.

I drugo poluvrijeme je proteklo u znaku Crne Gore, potpuno je nemoćan bio domaći tim, a u 66. minutu stigla je i sjajna nagrada – sjajan korner u peterac Jelene Karličić i reakcija glavom Medine Dešić, 0:1.

Neočekivano, ali više nego zasluženo, Crna Gora je stekla šansu da vjeruje u čudo.

Vjeru da se može do nezamislivog rezultata zadržala je tri minuta kasnije prečka, koju je pogodila fudbalerka Aston Vile Simon Magil, i golmanka Krstović, koja je sjajno odbranila šut Danijel Maksvel.

Međutim, u 73. minutu – izjednačenje. Anastasija Krstović napravila je jedinu grešku u ovom dvomeču, koji je obilježila sa nekoliko briljatnih intervencija i u Podgorici i u Belfastu, a Magil kaznila njenu pogrešnu procjenu prilikom istrčavanja – 1:1.

Tada je bilo jasno da je Crnu Goru čeka nemoguća misija, ali to nije značilo predaju, naprotiv.

Domaće jesu napravile pritisak, ali je naš tim mogao i do novog vođstva, nakon što je 16-godišnja Maša Tomašević efektno gađala donji lijevi ugao iskosa sa vrha šesnaesterca – izuzetno je reagovala golmanka Medison Harvi Kliford.

Crna Gora: Anastasija Krstović – Jovana Sarić (46. Aleksandra Popović), Maja Šaranović, Helena Božić, Tatjana Đurković (76. Maša Tomašević), Jelena Karličić, Darija Đukić, Jasna Đoković (90+1. Jelena Vujadinović), Slađana Bulatović, Medina Dešić, Armisa Kuč.