Pratite nas

Intervju

Predstavljamo CZ Ladies – Kristina Radević: „Porodični sport“, djeca se najviše raduju medaljama

Kristina Radević

Diligentia, Vis, Celeritas – preciznost, snaga, brzina.

Liči na antički olimpijski slogan  – Citius, Altius, Fortius (brže, više, jače).

Preciznost, snaga i brzina su elementi koji su potrebni da bi se neko (uspješno) bavio praktičnim streljaštvom i predstavljaju moto Međunarodne konfederacije praktičnog streljaštva (IPSC).   

Praktično streljaštvo je vrsta streljačkog sporta u kome se koristi isključivo bojeva municija. U početku je korišćen kao dio zahtjevnog sistema obuke pripadnika policije, vojske, a posebno specijalnih jedinica i službi obezbjeđenja, da bi se kasnije omasovio i razvio u veoma popularan i privlačan sport, čija je

karakteristika, kao i jedna od uloga, da ima veliki uticaj na povećanje bezbjednog rukovanja vatrenim oružjem.

Po definiciji, to je sport zasnovan na preciznosti, brzini, snazi i spretnosti takmičara da u što kraćem vremenu riješi određenu metnu situaciju – stejdž.

Stejdž je prostor koji sadrži nekoliko vrsta meta koje mogu biti papirne i metalne-statične, te pokretne. Stejdž moze biti kratki, srednji ili dugački – zavisno od toga koliko je minimalno metaka potrebno za njegovo uspješno rješavanje (do 12, do 24 ili do 32 metka).

Ovim sportom, iako je naizgled “klasični muški”, ne bave se samo muškarci, naprotiv – veoma je popularan i među ljepšim polom.

Trend” prate i Crnogorke, a njih tri su formirale i prvi ženski tim u Crnoj Gori – Sandra Bošković, Đina Kontić i Kristina Radević su članice kluba Češka zbrojovka, a od skoro i tima CZ Ladies.

Sportfem” će predstaviti ove dame koje ruše predrasude.

*******

Praktično streljaštvo je „porodični sport“ za Kristinu Radević.

Pištolj u ruke je uzela prije tri godine, uz supruga.

„Kada je on počeo da se bavi praktičnim streljaštvom, zainteresovala sam se kako samo oružje funkcioniše i koji su to standardi bezbjednog rukovanja oružjem. Prateći njegove treninge, imala sam želju i ja da se oprobam, pa sam počela da se bavim prvo preciznim streljštvom, a zatim i praktičnim“, kaže Kristina za Sportfem.

I tako je počela njena priča – odmah se ozbiljno posvetila ovom sportu i postala učesnica takmičenja koje organizuje Crnogorski savez praktičnog streljštva.

„Strast ovog sporta je u tome što konstantno pokušavate da nadmašite sebe, i da na što bolji način uskladite svoj intelekt, brzinu i preciznost. Rezultat svakog takmičara zavisi od toga koliko brzo i koliko precizno riješi sve mete u okviru postavljene situacije, a da pri tome prije svega ispoštuje sve standarde bezbjednosti“.

Možda naizgled jednostavan – pucati što preciznije i brže – praktično streljaštvo je veoma komplikovan sport, koji zahtjeva usklađenost mnogo elemenata.

„Potrebno je da takmičar prije svega bude staložen,  skoncentrisan, da ima dobro i brzo kretanje, da osmisli efikasnu strategiju pucanja, bezbjedno rukuje oružjem i pri svemu tome bude što precizniji. Nije lako sve to uskladiti, ali vremenom i uz treninge, svi se ti osnovni elementi poslože kako treba, a zatim se radi na usavršavanju tehnike“, kaže Kristina.

Ona i njene koleginice možda i ne mogu da govore objektivno o tome koliko je neobično što su žene aktivne u ovom sportu, ali objašnjava zašto nema potrebe da se to doživljava kao nešto što ne može da bude i uobičajeno.

„Često je strah od oružja krivac što se mnogo više muškaraca nego žena bavi ovim sportom.  Za sve koji se bave streljaštvom, oružje je sportski rekvizit. Naravno, uz odgovorno i bezbjedno rukovanje. Zato praktično streljaštvo jako doprinosi širenju svijesti o bezbjednom rukovanju oružjem, što je i prva lekcija koju ćete naučiti ukoliko posjetite strelište“, ističe Kristina.

To što sa suprugom dijeli zajedničku strast i ljubav prema praktičnom streljaštvu olakšava joj usklađivanje svih obaveza. A ima ih mnogo – Kristina je majka petoro djece.

„Najveću podršku u ovom sportu dobijam od svoje porodice, prije svega od supruga, a obzirom da se oboje bavimo istim sportom vlada obostrano razumijevanje za naše sportske obaveze. Djeca se posebno raduju svakoj medalji. Vješto organizujemo vrijeme i obaveze, pa se i moje sportske obaveze tu uklope“, ističe Kristina, uz napomenu da ima nesebičnu podršku i savjete starijih i iskusnijih kolega.  

Pored takmičarskog aspekta, praktično streljaštvo ima i „relaksirajući“ karakter.

„Zaista jeste sport za relaksaciju, iz prostog razloga što pucanje ne dozvoljava da u tom trenutku razmišljate o bilo čemu drugom, te vas odvlači od svakodnevnih obaveza i problema“, kaže Kristina.

A kada su rezultati u pitanju – zadovoljna je.

„Imam zapažene rezultate u Lady diviziji. Brojne su medalje, al uvijek može bolje. Prethodne dvije godine su zbog korone bile dosta ograničavajuće, nadam se da ćemo ove godine imati više posjeta internacionalnim takmičenjima. IPSC prepoznat je kao potencijalni olimpijski sport, pa se nadam da će u narednom periodu doći do njegove ekspanzije i većeg interesovanja na ovim prostorima“.

Ovaj tekst je dio projekta finansiranog kroz Fond za pluralizam Ministarstva javne uprave, digitalnogdruštva i medija

Klikni i komentariši

Ostavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Reklama

Ovo morate vidjeti

Više u Intervju