Fudbal
Ružno i tužno – kako se čelnici kluba odnose prema fudbalerkama: „Na…. ja žensku selekciju, ni ja u ratu nisam imao da jedem“
Ružne vijesti stižu iz Tuzle.
Dok se ženski fudbal razvija rapidnom brzinom svuda u svijetu, region to ne prepoznaje…
Kapitenka Slobode Emina Zlotić javno je progovorila o svemu što fudbalerke proživljavaju u klubu već godinama.
Od neisplaćenih plata, preko uvredljivog odnosa bivše (ali i sadašnje uprave) i izbacivanja djevojaka na ulicu jer klub nije platio stanarinu
Objavu Emine Zlotić prenosimo u cjelosti.
„Nemam običaj da se javno oglašavam na društvenim mrežama ali u ovih skoro pet godina postojanja ženske selekcije dotakli smo dno.
Tolika diskriminacija žena protiv koje se borimo godinama, toliko slučaja femicida, danas mi djevojke i članice ŽFK Slobode smo i same to doživjele“, navela je kapitenka.
„ŽFK Sloboda je osnovana prije skoro pet godina, privukle smo velik broj djevojaka i djevočica, uz roditelje, rodbinu i trenere stvorile jednu veliku porodicu koja stupa na scenu u Prvoj ligi FBIH, tri godine nam je bilo potrebno da ostvarimo zajednički cilj, a to je da u Tuzlu ‘dovedemo’ Premijer ligu BIH.
U sezoni 2022/23. gazile sve redom, bili prve na tabeli sa gol razlikom 115:5, toliko znoja, rada i truda dolazi na naplatu.
27. maja 2023. ženska selekcija FK Slobode postaje član Premijer lige za žene. Radovanje, pehar, suze sve smo donijele na Tušanj zajedno sa roditeljima i nasim trenerima. Radovanje je trajalo tri mjeseca“, navela je Zlotić.
„Počinju ljetnje pripreme za našu prvu sezonu u Premijer ligi 2023/24. Potpisivanje ugovora, naše plate, uslovi, radovanje početku sezone, dovođenje novih igračica kao pojačanja je bilo za nas nešto sasvim novo odakle i kreće ova ‘patnja’ (govor tadašnje uprave: para ima, sve će vam bit ispoštovano).
Tri mjeseca devojke nisu dobile feninga, što plate, što pare za prevoz (dolazile na trening o svom trošku), hranile se o svom trošku, iskreno nisu se nešto puno ni brinuli imaju li cure šta i pojesti, a ni imaju li čim doći na trening jer ipak oni ‘stručni’ ljudi, sejde na čelu kluba pa se brinu o svemu i sve drže pod kontrolom.
Nakon dva mjeseca sledi naš bojkot jer čemu ovo sve naše kad nemamo ništa zauzvrat. Održava se skupština kluba gdje smo i mi bili tema sastanka i naravno nas tadašnji predsednik je izašao pred masu i rekao djevojke su u bojkotu i to ne bih puno komentarisao (a Bože mi bojkotujemo jer su nam sve obezbijedili).
Došlo je do tog da se lično obratimo tadašnjem predsjedniku da je situacija alarmantna i da djevojke nemaju više odakle da kupuju sebi obroke.
Odgovor tadašnjeg predsjednika je bio:
„Nabijem žensku selekciju, ni ja nisam imao u ratu šta da jedem pa sam živ“.
Ali, okej, kod nas ipak nema diskriminacije u sportu“, piše dalje u objavi igračice.
„U decembru isplata dugovanja i naravno opet naše jedvačekanje sljedeće polusezone gdje uprkos toj kobnoj polusezoni, njihovog odnosa prema našoj selekciji mi ostajemo na broju i krećemo u pohod na opstanak u Premijer ligi.
Druga polusezona – sve cvjeta, prva dva meseca redovna primanja, a primanja za ostala dva (april i maj) smo čekali tri mjeseca, jer ipak tu se radi o milionskim ciframa a ne o nekih 15/ak hiljada na nas 18 cura, žena“, ironična je Zlotić.
„Mi koje smo ovo radile iz ljubavi, igrale iz ljubavi, borile se tri godine, napravile jednu zdravu sredinu, stvorile nova prijateljstva, jer to i jeste suština sporta, odlučimo ostati u Slobodi i dalje se boriti protiv poente ove priče.
Sezona 2024/25, naše spremanje, potpisivanje ugovora, i početak sezone koja je počela itekako dobro osvajanjem prva tri boda na teškom gostovanju.
Evo novembar je od 6. avgusta 2024. ni jednoj djevojci, ženi, nije isplaćen ni jedan fening.
Svojevoljno treniranje, kupovanje hrane da bi živjele tu, trošenje svojih para prilikom svakog gostovanja, kupovanje opreme iz svog džepa, dolazak igračica na trening koje su udaljene 50+ kilometara koje iz svog džepa plaćaju gorivo da bi došle na trening jer mi to volimo, niko iz uprave ne vidi i nema oglašavanja povodom toga. Doduše ima – a to je najava gašenja ŽFK Sloboda.
Izvinite, ali gašenje jednog kluba koji igra Premijer ligu, jer opet sadašnji ljudi iz uprave koji su ‘stručni’ nisu u mogućnosti da obezbijede 10.000 maraka mjesečno za funkcionisanje ženske selekcije suvišno je i komentarisati“, navodi dalje kapiten.
„U petak dejvojke koje stanuju u Tuzli i igraju fudbal su izbačene iz stanova (koje bi trebalo da plaća klub jer je to po ugovoru) na ulicu. Naravno ni povodom tog nije bilo oglašavanja iz kluba jer opet u sportu nema mjesta diskriminaciji…
Da stvar bude još gora, danas je trebalo da bude odigrana gostujuća utakmica desetog kola Premijer ženske lige protiv ekipe iz Bijeljine gdje smo kao ekipa pristigli na stadion i čekali autobus koji u klubu niko nije dogovorio…
Nakon dva sata stiže neki bus iznenada koji prevozi građevinske radnike, pun prašine, cementa, pa čak i nekih drva. A Bože, mi u čudu, ko je taj prevoz ugovorio, a nema ko drugi do naša uprava.
Nažalost ekipa nije ni otišla na gostovanje, registrovana utakmica u korist domaćina 3:0 i slijedi oduzimanje i ona tri boda za koje smo poginuli.
Za kraj bih se zahvalila roditeljima koji su nam otvorili vrata svojih domova, hranili nas, bili naš vjetar u leđa na svakoj utakmici pa čak i najdaljim gostovanjima, što su bili roditelji curama koje su bile odvojene od svoje kuće… Zarad koga?
A vi gospodo sa Tušnja, ugasite svjetlo i zaključajte kapiju“, zaključila je Zlotić.