Pratite nas

Intervju

Saba Sekulović – dijete Crnogorca i Etiopljanke ispunjava snove na ragbi terenu

Crnogorska ragbi reprezentacija dobila je pojačanje pred iskušenja koja dolaze – naš Savez dogovorio je saradnju sa Sabom Sekulović, djevojkom koja je rođena u Podgorici, a trenutno živi u Belgiji.

Veoma zanimljivu životnu priču Saba je podijelila sa čitaocima Sportfema.

„Rođena sam u Podgorici, od oca Crnogorca i majke Etiopljanke. Poslije srednje škole u Podgorici odselila sam se u Rusiju da studiram Međunarodno pravo, a zatim i Master studije u Njemačkoj. Od 2016. godine radim u Briselu kao konsultant za evropske javne politike“, rekla je Saba na početku razgovora.

Prije nepune tri godine ušla je u svijet ragbija. Sada teško može da zamisli život bez ovog sporta.

„Ragbi igram od 2019. godine i razlozi su mnogobrojni. Prvi kontakt sa ragbijem sam imala preko porodice mog partnera iz Španije u kojoj postoji dugogodišnja tradicija ženskog ragbija na najvišem nivou. Počela sam da čitam o ragbiju i brzo sam uvidjela da je to sport zasnovan na vrijednostima koje su mi bliske lično i profesionalno – disiplina, poštovanje, integritet, strast i solidarnost. Tako sam odlučila u avgustu 2019. da odem na prvi trening sa BBRFC Seltikom. Kako nisam bila sigurna da sam fizički spremna za kontaktni sport, odlučila sam da prvo pokušam verziju „touch“ ragbija, u kojoj se ne osporava posjed lopte. Međutim, kako je bilo nekoliko timova na terenu, ja sam prišla prvoj ženskoj grupi i odradila prvu polovinu treninga za početnike, da bih poslije tek vidjela da cure uzimaju štitnike za zube i zagrijavaju se za kontaktni trening. Tih sat vremena je bilo dovoljno da odlučim da ragbi postane moj sport, a tim moja druga porodica.“

Bavljenje ragbijem omogućilo joj je da razvije vještine koje koristi i van terena.

„Ragbi je mnogo više nego sport ili hobi jer je nevjerovatno inkluzivan što se tiče fizičkih predispozicija, potrebno je samo interesovanje i srčanost, ostalo sve dođe vremenom. Isto vas uči vještinama koje pomažu van terena kao što su odlučnost, liderstvo, strpljenje i komunikacija.“

Nema dileme da je ragbi sport sa kojim treba da se bave i dame.

„Najbolji način da se razbiju predrasude o ragbiju kao grubom sportu koji nije za žene je da se odgleda jedna utakmica i da se ne miješa sa američkim fudbalom. Generalno, ragbi pravila i treninzi daju prednost sigurnosti, tako da su povrede koje se ne bi desile u bilo kom drugom sportu bas rijetke.“

Saba se nada da će dogodine zaigrati u najjačoj belgijskoj ligi. Ragbi je u toj zemlji veoma popularan sport.

„Igram krilo ili centralnu poziciju u BBRFC Seltiku, koji je trenutno prvi u Drugoj federalnoj diviziji, što znači da su velike šanse da ćemo napredovati do Prve divizije ovog ljeta. Igramo protiv klubova iz Belgije i Luksemburga, skoro svakog vikenda, i to je nevjerovatno iskustvo, pogotovo jer je svakim tim različit. Ženski ragbi se igra u Belgiji na jako visokom nivou, a posebno se ističe ženski tim u formaciji ragbi sedmice koji je svjetskog kalibra. Sa druge strane, formacija 15 je baš rasprostranjena što govori o rastućem interesu djevojaka i djevojčica za ovaj sport.“

Priča o ženskom ragbiju na Sportfemu pomogla je Sabi da dođe u kontakt sa novom predsjednicom Ragbi saveza naše zemlje Zoricom Kostić.

„Ragbi je sport koji odgovara crnogorskom mentalitetu, tako da sam počela aktivno da pratim rad crnogorskog ragbi saveza i nekoliko klubova, ubijeđena da ragbi ovdje ima veliku budućnost. Tako je crnogorski ragbi savez podijelio na Fejsbuku vaš članak o Zorici i saznala sam da postoje ambicije za ženski ragbi, bez daljih detalja. Dodala sam Zoricu na Fejsbuk i ona me je kontaktirala nakon što je vidjela da se bavim ragbijem.“

Ne krije da sa nestrpljenjem čeka debi u našem nacionalnom timu.

„Kao za svakog, mislim da je glavna asocijacija na igranje za reprezentaciju ponos. Ali osim toga, ja se nadam da će biti praćeno razvojem klubova, interesom mlađih generacija, investicijama i dugoročnom održivošću ragbija u Crnoj Gori“, zaključila je Saba Sekulović.

Ovaj tekst je dio projekta finansiranog kroz Fond za pluralizam Ministarstva javne uprave, digitalnog društva i medija

Klikni i komentariši

Ostavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Reklama

Ovo morate vidjeti

Više u Intervju