Borilački sportovi

Zovu je Abenator – sa 22 godine zna samo za pobjede i titule

Prije dva dana je roslavila treću uzastopnu titulu svjetske šampionke. Već ima olimpijsku titulu i, ukupno, dvije olimpijske medalje. Ona ima filmski nadimak. Ima samo 22 godine.

Ona je supertalentovana japanska zvijezda džudoa, Uta Abe.

Prije pet godina na Gran priju u Dizeldorfu, 16-godišnja devojčica je i bila među najboljim takmičarkama svijeta u kategoriji do 52 kg.

Mlada šampionka iz Japana nije bila impresionirana konkurencijom. Osvojila je zlato. Prvi put je bila na podijumu na međunarodnom takmičenju i istovremeno je postala najmlađa džudistkinja koja je osvojila Gran pri. Zvijezda je bila rođena.

Od 2014. gledala je svog tri godine starijeg brata Hifumija Abea kako se penje na podijum na velikim džudo takmičenjima i nije mogla da čeka da dođe i njen red. Bila je mala, ali iskra u njoj nije je ostavljala na miru, željela je da pobjeđuje, ističe se, sluša himnu i stvara veliku kolekciju medalja.

U Dizeldorfu niko nije očekivao da će mala Uta napraviti takvo iznenađenje. Čak ni ona sama:

“Bila sam sigurna da mogu da pobijedim, ali ne i da osvojim titulu. Vrištala sam u sebi misleći da sam pobijedila, nisam mogla da vjerujem da sam osvojila titulu”.

Iste godine, postala je svjetska šampionka među juniorkama, ali to bi bilo malo pred njenim ogromnim talentom i glađu za zlatom.

2018. je bila magična godina za Abe, ali i za svijet džudoa. Zlato na Grend slemu Pariza, zlato na još jednom Gran priju i dolazak na Svjetsko prvenstvo, u Baku.

Abe je pokazala kvalitet, u Azerbejdžan je došla sa jedinim ciljem – svjetskom titulom. Stigla je do polufinala, a za samo 40 sekundi i do finala, već je obezbijedila medalju. Nije dozvolila da joj zlato izmakne. Sa 18 godina je postala svjetska šampionka.

Nastavak je bio kakav se i očekivao. Osvajala je medalje gdje god da je nastupila, osvajala samo zlata, njeno ime je postajalo sve poznatije. Godine 2019. osvojila je drugu svjetsku krunu, sa samo 19. A Olimpijske igre u njenoj zemlji su se približavale.

2021. godine, na Olimpijskim igrama u Tokiju, Uta i njen brat Hifumi bili su favoriti za medalje.

Oboje će postati zlatni olimpijci, a osvojiće i srebrnu medalju sa mješovitim timom..

Nakon velikih uspjeha, mlada šampionka bila je suočena sa ozbiljnim problemom i morala je na operaciju oba ramena. Nikada to nije rekla javno, bila je van terena oko pola godine, a kada je pokušala da se vrati, učešćem na šampionatu Japana, nastupila je samo u jednom meču i povukla se.

Tada je, gotovo iz nužde, otkrila svoje zdravstveno stanje, ali se ni za šta nije opravdavala i umjesto toga se još više trudila da se vrati.

Iako mlada, Uta je uspjela da savlada svaku prepreku i odskoči.

„Fokusiram se na sebe i pokušavam da se sjetim kako sam se osjećao kada sam osvojila svaku titulu. Tako ću se i vratiti“, objasnila je kasnije.

“Za sve koji su me podržali, za njih želim da pobijedim”, rekla je 22-godišnja šampionka nekoliko dana prije Svjetskog prvenstva u Taškentu, neposredno prije nego što je ponovo pobijedila.

Abe je dominantno osvojila još jedno zlato. Njena treća svjetska titula, treću godinu zaredom i sa samo 22 godine.

Njen nadimak je sada “Abenator”, naravno – podsjeća na “Terminator”, jer ona dokrajčuje svoje protivnike, samo gleda svoj cilj i postiže ga. Sa 22 godine, ona je pomela i izgleda da ne želi da stane. Zapamtite njeno ime i čekajte. Uta Abe.