Pratite nas

Ostali Sportovi

Kako do sigurnog okruženja za sve sportiste: Maraton, a ne sprint

Foto COK

Moderan sport, a posebno ženski, suočava se sa brojnim izazovima. Brojni skandali zlostavljanja u sportu potresli su, ne samo sportsku, javnost.

Sigurnost u sportu izuzetno je važna, a da se na tome puno radi ističe i Tine Fertomen, ekspertkinja Jedinice Međunarodnog olimpijskog komiteta za siguran sport i članica brojnih drugih organzacija koje se bave sličnim problemima.

“Siguran sport znači da svaki učesnik sportskih aktivnosti mora da uživa u sportu, da se osjeća bezbjedno – bez bilo kakvih oblika zlostavljanja i nasilja. To se, nažalost, događa u sportu, sportisti su zlostavljani i fizički i psihički, čak i seksualno”, kazala je Fertonmen.

Ona je predstavila istraživanje koje je pokazalo da je čak 75 odsto sportista doživjelo neku vrstu nasilja (seksualno, fizičko, psihičko…), ali da je samo 4-6 odsto to i otkrilo nekome.

“Bilo je slučajeva da, recimo, djeca ne prijave takav slučaj, kako ih roditelji ne bi odvojili od sporta, što bi roditelji i uradili”, ispričala je Fertonmen.

Naglasila je da je ključna riječ – povjerenje.

“To nije sramota i nije sramota reći i ispričati. Ne smije da se čeka da prođe deset godina od događaja do objave da se tako nešto dogodilo”, naglasila je.

Međunarodni olimpijski komitet radi naporno da stvori sistem zaštite sportista, kazala je Fertonmen, kao i da pomogne nacionalnim olimpijskim komitetima u toj borbi.

“To je dug proces, to nije sprint, mi smo na početku maratona, biće potrebno još mnogo godina i angažovanje svih strana da bi sportsko okruženje bilo bezbjedno za sve. Ali, napravljeni su važni koraci naprijed. Mnoge sportske organizacije su implementirale politike zaštite, imenovale ambasadore za bezbjedni sport, stvorile mehanizme za prijavu takvih pojava i rade na prevenciji…”, kazala je Tine Fertomen.

Katarina Bulatović iz uloge sportske direktorice Crnogorskog olimpijskog komiteta pokušava da pomogne u stvaranju sigurnog ambijenta za sportistkinje u našoj zemlji.

„Srećom, u karijeri nisam se srela sa bilo kakvom vrstom zlostavljanja, nije ga bilo ni u mom okruženju, ali, naravno, to ne znači da ga nema i jako je važno da se govori o tome, te da se pokrenu svi mogući mehanizmi zaštite…”, kazala je Katarina Bulatović.

Zaključeno je da će COK raditi na kreiranju smjernica, politika i procedura da bi se to podigne na viši nivo.

Najavljeno je da će COK organizovati radionice na tu temu, a Katarina Bulatović je naglasila da bi treneri, fizioterapeuti i doktori trebalo da budu uključeni u ovu problematiku, da bi znali kako da zaštite sportiste i da reaguju u određenim situacijama.

Klikni i komentariši

Ostavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Reklama

Ovo morate vidjeti

Više u Ostali Sportovi