Pratite nas

Ostali Sportovi

Žene su podjednako sposobne da budu lideri kao i muškarci – i u sportu, i u biznisu

Foto COK

Ako neko zna kako je biti lider i kako izgleda lider na terenu, to je Bojana Popović.

Nekada najbolja rukometašica svijeta bila je idealan sagovornik na temu “Liderstvo”, tokom konferencije “Žene u sportu”, koja je održana u organizaciji  u organizaciji Crnogorskog olimpijskog komiteta i Centra za afirmaciju mladih i sporta.

Bojana je, nakon briljantne igračke karijere, ostala u sportu – trener je ŽRK Budućnost i naše ženske rukometne selekcije, kao i potpredsjednica COK-a.

„Lider se prvo rodi, liderstvo postoji u DNK, ali zatim slijedi naredni korak – da se ta karakteristika prepozna i da se nadogradi. Kada je riječ o ženama, mislim da je prvi cilj porodica, ali da uz pravu podršku sve može da se postigne. Mislim da su organizacije u kojima radim pravi primjeri. U ŽRK Budućnost i našoj rukometnoj reprezentaciji većina je žena u stručnom štabu, na vodećim funkcijama u klubu takođe, a ostvarene su i kao majke. Sa igračicama pričamo dosta na tu temu, ohrabrujemo ih i da ostanu u sportu nakon karijere“, istakla je Bojana Popović.

Naglasila je, međutim, da je u jednoj sportskoj organizaciji potrebno više lidera…

“Na svakoj poziciji u klubu, svako mora da radi svoj dio posla. Drugačije, nema uspjeha”, kazala je Bojana, uz napomenu:

“Žene moraju da preuzimaju inicijativu, ne da čekaju sistem. Da smo čekali sistem, ne bismo imali žene na najvažnijim funkcijama u ŽRK Budućnost”.

Na panelu „Liderstvo“ govorila je legenda izraelskog sporta, sada predsjednica tamošnjeg Olimpijskog komiteta, a prva sportistkinja sa olimpijskom medajlom u istoriji Izraela – Jael Arad.

„Nakon završetka karijere, morala sam da radim vrlo naporno da bih nastavila ovim putem. Kada sam došla do funkcije predsjednice Olimpijskog komiteta prvi cilj mi je bio da ohrabrim što više žena da se uključe i preuzmu pozicije u upravljanju sportskim organizacijama”, kazala je nekadašnja džudistkinja.

Ona je ispričala iskustvo organizacije koju vodi…

“Olimpijski komitet Izraela ima program – menadžerski kurs – kroz koji je prošlo više od 100 žena, a nacionalne asocijacije u kojima su žene na upravljačkim funkcijama dobijaju više novca od raspodjele sredstava, svojevrsni bonus“, kazala je Arad.

Marija Desivojević-Cvetković savršen je primjer uspješne žene, koja spaja biznis i sport. Bila je na čelu brojnih velikih kompanija, trenutno je potpredsjednica Delta Holdinga, predsjednica je Triatlon saveza Srbije, te potpredsjednica je Olimpijskog komiteta Srbije.

Zato je njeno viđenje liderstva dalo poseban doprinos konferenciji.

„Nema razlike između sporta i biznisa – menadžment i liderstvo su menadžment i liderstvo u svakoj sferi života. Ako budemo osnaživali i obrazovali žene, davali im dovoljno samopouzdanja, objašnjavali im od ranih godina da su one podjednako sposobne da budu lideri kao i muškarci, onda nećemo imati problema da imamo više žena lidera i u sportu i u biznisu. I za jednu i za drugu oblast to bi bilo jako dobro i poželjno. Mislim, takođe, da su funkcije u sportu više dug prema društvu. Kada postanete uspješni u onome čime se bavite, zahvaljujući društvu iz kog ste potekli, red je da nešto od vještina I obrazovanja koje ste stekli vratite tom društvu, onda to radite često kroz sport, jer na taj način možete da pomognete da sport i sportsko okruženje postanu bolji, jer donosite neka znanja koja ne dolaze direktno iz sporta“, poručila je Desivojević-Cvetković.

Klikni i komentariši

Ostavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Reklama

Ovo morate vidjeti

Više u Ostali Sportovi