Pratite nas

Žene i sport: Zdravlje i um

Problem koji ne smije da se zanemari: Zašto je važno jačati mišiće karličnog dna (VIDEO)

Zamislite: pokušavate da podignete određenu težinu u u teretani i primijetite blagi “gubitak” urina.

Ova situacija bi mogla bi da vas posrami, ne znajući da se dogodila možda zbog slabosti u karličnom dnu.

Jedan od najupečatljivijih primjera dogodio se na Olimpijskim igrama u Londonu 2012. godine.

Ekvadorska dizačica tegova Marija Aleksandra Eskobar Gerero dok se takmičila u kategoriji do 58 kilograma, urinirala je tokom svog nastupa.

U pozadini ovog nehotičnog i nesrećnog incidenta stoji važnost jačanja svih mišićnih grupa, uključujući i jednu od najnepoznatijih kod sportistkinja, a to su one koje čine karlično dno.

To je skup mišića i vezivnog tkiva koji je, između ostalih funkcija, odgovoran za podršku strukturama abdomena i karlice, te kontrolu urinarne i fekalne konitinencije.

Radom u teretani, rekreativnim ili profesionalnim, često se zaborave i zanemare vježbe mišićnih grupa koji čine karlično dno.

Ako normalne funkcije mišića koji čine dno karlice pretrpe bilo kakvu promjenu, pojavljuju se disfunkcije.

Jedna od disfunkcija je urinarna inkontinencija, koja se definiše kao svaki gubitak urina koji se javlja nehotice, a koja “zahvata“ prosječno jednu od četiri žene.

Obično se povezuje sa trudnicama i ženama nakon porođaja, ali pogađa i mnoge sportistkinje koje nisu imale djecu.

Ali šta nam naučni dokazi govore o tome? Zašto nastaje? Kako je moguće?

Bavljenje sportom visokog inenziteta snažan je faktor rizika za razvoj urinarne inkontinencije.

Jedno od mogućih objašnjenja je da sila reakcije stopala prilikom spušanja na tlo nakon skoka i podizanje težina sa umjerenim i velikim opterećenjima, uz nedovoljnu kontrakciju mišića dna karlice, stvara povećanje intraabdominalnog pritiska koji ugrožava pravilno zatvaranje mokraćne cijevi (uretra).

Urinarna inkontinencija može da bude tabu tema, što može da navede mnoge žene da odustanu od sporta.

Međutim, postoji rješenje: treniranje mišića karličnog dna kako bi se poboljšala njihova sposobnost kontrakcije pod stresom i spriječila, ili liječila, nastanak urinarne inkontinencije.

Ovi treninzi se sastoje od vježbi jačanja muskulature dna karlice da bi se poboljšala snaga karličnog dna i podrška strukturama karličnog dna za suprotstavljanje povećanom intraabdominalnom pritisku i silama reakcije koje pritiskaju dno karlice tokom vježbanja.

Tim vježbama dolazi se do poboljšanja automatske funkcije karličnog dna i dovodi do smanjenja urinarne inkontinencije kada se ona pojavi ili prevencije moguće buduće pojave.

Iako je većina studija o urinarnoj inkontinenciji kod sportistkinja ograničena na opisivanje problema, postoje studije koje su analizirale efikasnost programa treninga karličnog dna.

Naime, nedavna meta-analiza na uzorku od 187 sportistkinja prosječne starosti od 23 godine, koje nisu rađale i koje su podvrgnute protokolu treninga karličnog dna, pokazuje da su one primijetile poboljšanje u maksimalnoj voljnoj kontrakciji karličnog dna, te da je količina curenja urina, tokom treninga sa težinama, takođe značajno smanjena nakon nekoliko sedmica vježbi za jačanje karličnog dna.

Od izuzetne je važnosti da sportistkinje, posebno one koje su uključene u aktivnosti visokog intenzitea, postanu svjesne važnosti jačanja mišića karličnog dna.

Ove vježbe se mogu izvoditi redovno kao dio rutine treninga i mogu spriječiti pojavu problema u budućnosti.

Klikni i komentariši

Ostavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Reklama

Ovo morate vidjeti

Više u Žene i sport: Zdravlje i um