Tenis

Šok za najbolju: Poraz i gubitak prvog mjesta

Iga Švjontek, FOTO Roland Garros

Poljska teniserka Iga Švjontek svoj pokušaj obrane naslova pobjednice US Opena okončala je u 4. kolu gdje ju je preokretom sa 3-6, 6-3, 6-1 savladala 20. nositeljka Letonka Jelena Ostapenko.

Sve do drugog seta susreta protiv Ostapenko, Švjontek je izgledala dominantno, u prva tri kola nije izgubila niti jedan set, a i prvu dionucu dvoboja protiv 26-godišnje rivalke je ubjedljivo riješila u svoju korist.

No, preostala dva seta je pobjednica Rolan Garosa iz 2017. godine odigrala sjajno i izgubila tek četiri gema.

Ovim porazom Švjontek je izgubila i prvo mjesto na WTA listi koje je držala od aprila 2022. godine, a sljedećeg ponedjeljka, po završetku US Opena, na vrhu će je zamijeniti Arina Sabalenka.

Ostapenko, kojoj je ovo sedmi nastup na US Openu, a do sada nije prošla dalje od 3. kola, u četvrtfinalu će za suparnicu imati 19-godišnju Amerikanku Koko Gof koja je u 4. kolu zaustavila bajkoviti povratak Dankinje Karoline Voznijacki, koja je zaigrala na svom prvom Grend slem turniru nakon trogodišnje pauze i rođenja dvije kćerke.

Gof je bila uspješnija sa 6-3, 3-6, 6-1.