Za istoriju: Portugal i Haiti prvi put na Mundijalu

Ženske fudbalske reprezentacije Portugala i Haitija u srijedu su izborile nastup na ovogodišnjem Svjetskom prvenstvu u Australiji i Novom Zelandu, pobjedama nad Kamerunom (2:1), odnosno Čileom (2:1), u finalnim utakmicama u svojim grupama doigravanja.

I Portugalkama i Haićankama će to biti prvi nastup na smotri najboljih svjetskih reprezentacija.

Portugalska reprezentacija je u Hamiltonu savladala reprezentaciju Kameruna sa 2:1. Dijana Gomeš je u 22. minutu dovela Portugalke u vođstvo koje su držale do 89. minuta, kad je izjednačujući pogodak postigla Ajara Nču. No, u četvrtoj minuti nadoknade Karola Kosta je pogodila iz penala za veliko slavlje portugalskih igračica.

Žrijeb je reprezentaciju Portugala smjestio u grupu E na Svjetskom prvenstvu, u kojoj su još reprezentacije SAD, Holandije i Vijetnama.

Reprezentacija Haitija je do pobjede 2:1 protiv Čilea došla golovima u dodanom vremenu na kraju prvog i drugog poluvremena utakmice odigrane u Oklendu, a oba pogotka postigla je Melči Dumonej (45+1, 90+8). Marija Hose Rohas  (90+11) je samo ublažila poraz Čileanki na samom kraju dvoboja.

U svom debitantskom nastupu na SP-u Haićanke su upale u grupu D s reprezentacijama Engleske, Danske i Kine.

Posljednje, 32. mjesto na završnom turniru, popuniće Panama ili Paragvaj, a njihov je dvoboj na rasporedu u noći između srijede i četvrtka po našem vremenu (2 sata) u Hamiltonu. Pobjednička reprezentacija će u ući u gruou F na završnom turniru, zajedno s ekipama Francuske, Brazila i Jamajke.

Svjetsko prvenstvo u Australiji i Novom Zelandu na rasporedu je od 20. jula do 20. avgusta ove godine.