Pratite nas

Miks

Ženski gejming u Crnoj Gori ima lijepu perspektivu

Iza zvanično najbolje crnogorske gejmerke Dine Krnić je uspješna sezona.

Pokazala je da se i pripadnici nježnijeg pola dobro snalaze u nekim igricama, koje su ranije bile prepoznate kao tipično muške jer se radilo o pucačkim igrama, a dobra je bila i u simulaciji.

„Godina za nama bila definitivno godina gejminga, zbog čega mi je izuzetno drago. O tome govore brojna takmičenja, što u krugu Crne Gore, tako i šire i zaista gejming kod nas polako zauzima ozbiljno mjestu u sferi sporta”, rekla je Dina za „Vijesti“.

Prisjetila se i svojih početaka u gejmingu.

“Još kao mala išla sam sa braćom u igraonice i to me nekako uvijek privlačilo. Međutim, vremenom školovanje je učinilo svoje da ne igram igrice i zapostavim ih u potpunosti. Ono što je na neki način bila prekretnica da ponovo zaigram jeste igraonica mog supruga – Electrohouse, koja se nalazi u Tuzima. On je prošle godine organizovao turnir u istoj i ja sam bila tu i posmatrala. U tom periodu su bile prijave za žensku reprezentaciju u kanteru (CS:GO) i ja za vrijeme tog turnira odlučim da se prijavim. Vjerovali ili ne od tog momenta počinje moja pustolovina u gejmingu, a da nisam ni sanjala šta će sve da donese”, iskrena je Krnić.

Nije uspjela da se plasira na Svjetsko prvenstvo u counter-strikeu, ali je stekla iskustvo za buduća takmičenja.

“Neiskustvo je dovelo do toga da ne prođemo kvalifikacije i ne otputujemo u Jaši, ali ono što je definitivno i te kako značajno za našu zemlju jeste što smo prvi put imali žensku reprezentaciju u ovom naslovu. Sigurna sam da će vremenom doći do rezultata, jer djevojke koje su dio tima i te kako su veliki talenti. Ovim putem bih zaista voljela da naglasim da su one bile jako velika podrška za mene i od samog starta su mi pomagale da što prije napredujem. Neko sam ko se najmanje vremena bavio kanterom, ali sa ove tačke gledišta sada smatram da se kanter uči dok god ga igraš. Smatram da uvijek možeš biti bolji i bolji, uostalom kao i sve u životu što radimo”, priča Dina.

Bila je dio reprezentacije Crne Gore na Evropskom prvenstvu u Katovicama.

“Nakon nekih mjesec, poslije kvalifikacija otputovala sam u Poljsku, u mjesto Katovice, gdje sam igrala e-fudbal. Iskrena da budem, uvijek sam i kroz igraonicu gledala kako se igra i pomno pratila utakmice, ali se nisam previše davala toj igri koja je individualna. Fudbal mi je bio poznat, ali tek kada sam počela i sama da ga igram sam shvatila koliko je važna strategija ili takozvano “čitanje protivnika”. Taj osjećaj je jako dobar, ali i pritisak je veći, zato što ste tu prepušteni sami sebi i nemate pomoć svojih saigrača, već vi kreirate igru i upravljate cijelim timom, što i nije toliko jednostavno”, ističe Dina.

Nije ljubiteljka fudbala, već je ovaj sport zanima samo kroz igricu.

“Zaista moram biti iskrena i reći vam da ja fudbal volim isključivo kada je u pitanju igrica. Nekako mi je doživljaj dok gledam mečeve koji su u elektronskoj verziji, nekako moćniji i prosto više uživim u virtuelnom fudbalu nego u pravom. I naravno da kroz igru naučite mnogo o fudbalu, pogotovo pozicije igrača i kakav kvalitet ima određeni igrač”, priznaje Dina.

Smatra da je za nastup na velikom takmičenju jako važno da se igrač pripremi psihički.

“Koliko je vremena dovoljno da se posvetiš pred neko takmičenje je zaista individualna stvar. Istina je da te pripreme treba da budu intenzivnije, ali i sa druge strane kada samo takmičenje dođe tu najveću ulogu ima psiha. Ukoliko se pojaviš na takmičenje sa strahom i nedovoljnim samopouzdanjem i vjerom u sebe, onda zaista to može da nadjača sav tvoj uloženi trud pred samo takmičenje. Tako da smatram da je ovo jedan vid poruke svim igračima da onoliko vremena koliko posvećuju praktičnom dijelu, tj. igri, isto toliko posvete svom psihičkom stanju u momentu kada dođe sami čin takmičenja”, savjetuje naša gejmerka.

Kada je odlučila da se bavi gejmingom, suočavala se sa raznim komentarima. Veliku podršku dobijala je od predsjednika Saveza elektronskih sportova Filipa Šoća.

foto: Savez elektronskih sportova Crne Gore

“Već sam govorila na ovu temu prije nekoliko mjeseci i mogu vam reći da čak i od tada se svijest sve više probudila. Toliko mi je drago što sada i čujem i srećem se sa igračima muškog pola i njima nije fascinantno da jedna žena igra igrice. Prosto se ta svijest kod nas širi nevjerovatnom brzinom, ali moram istaći da je za to zaslužan čovjek kojeg svi već znate, a njegovo ime je Filip Šoć. To je čovjek koji je toliko vjerovao, kada niko nije, da ženski gejming može da zaživi, pa mi sada možemo da pričamo o istom. Smatram da Crna Gora nije mogla da dobije boljeg ambasadora kada je promovisanje gejminga u pitanju, jer način na koji on širi poznanstva i predstavlja našu zemlju je zaista nešto što kada ste u njegovom društvu osjećate da radi srcem, a složićete se svi da nešto što se radi s emocijama ima mnogo veću vrijednost. S toga bih željela da mu izrazim zahvalnost za sve što radi za popularizaciju gejming industrije kod nas, jer sa njim ćemo se daleko kotirati”, sigurna je Krnić koja prije nego što je počela da igra nije imala predrasude prema ovoj industriji.

“Nisam nikada imala predrasude o ženskom gejmingu, a razlog je što sam uvijek voljela igrice iako ih nisam uvijek igrala. Sada definitivno gejming shvatam mnogo ozbiljnije nego prije, vjerovatno zbog svega što se izdešavalo u prethodnoj godini, kao i zbog toga što sa suprugom planiram da igraonicu Electrohouse u Tuzima dovedemo do jednog zavidnog nivoa, gdje će se na prvom mjestu osjetiti ljubav i posvećenost ovoj industriji. Voljela bih da nam ova 2024. godina donese još mnogo uspješnih priča u ovoj industriji i da bude još uspješnija od prethodne, jer su to koraci koji će kod nas dovesti da gejming zaživi kao i u razvijenijim zemljama širom svijeta”, ističe Dina, kojoj mnogo znači priznanje za najbolju gejmerku u Crnoj Gori:

Ono predstavlja krunu mog truda koji je bio uložen prethodnih mjeseci i to mi daje još veću motivaciju da kad je gejming u pitanju doprinesem još više. Drago mi je što je nagradu za najbolju strimerku Crne Gore dobila Nađa Rajković, koja je bila sa mnom u Poljskoj i pratila svaki moj korak na takmičenju i time pokazala da je izuzetna podrška”, istakla je Dina Krnić.

Klikni i komentariši

Ostavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Reklama

Ovo morate vidjeti

Više u Miks