Košarka

„Crvene“ prijetile Španiji, pa ostale bez energije i snage u posljednjih 10 minuta

Marija Leković na meču sa Španijom, Foto FIBA

Ženska košarkaška reprezentacija Crne Gore poražena je od Španije 78:57 u drugom kolu grupe A na Evropskom prvenstvu, u meču u kome je nakon tri četvrtine imala samo poen zaostatka, a u posljednjih 12 minuta ostala bez ritma i energije da bi ugrozila favorita.

Španija je u prve dvije četvrtine imala nevjerovatno šutersko izdanje – Španjolke su pogodile osam trojki iz 12 pokušaja, prednjačila je nepogrešiva Marija Konde sa 15 poena, bez promašaja iz igre. Protiv takve “rafalne paljbe”, crnogorske igračice nisu imale rješenje, iako su više puta mijenjale odbranu, pokušavale i zonom da poremete ritam rivalki.

Nakon 20 minuta “crvene” su zaostajale 42:29, izgledalo je da neće imati snage da se suprotstave favoritkinjama.

Međutim, u trećem periodu viđena je sjajna igra naših djevojaka. Serijom 11:0 dostigle su minus – razigrala se Nataša Mek, a zatim je mlada Marija Leković pokazala raskoš talenta, pa je Crna Gora utjerala strah Španiji.

Samo poen zaostatka uoči posljednjih 10 minuta – 52:51 – I nada u čudo. Ipak, iskusniji tim je u uvodu četvrtog perioda uspio da smiri energiju crnogorskih igračica, odbije njihov pokušaj da preokrenu, a zatim i da potpuno zaustavi napad crnogorskog tima, koji je za 12 minuta upisao samo šest poena.

Pet minuta prije kraja Španija je došla do dvocifrene prednosti – 65:55 i trasirala put ka pobjedi.

Marija Leković je postigla 15 poena, Milica Jovanović 13, a Nataša Mek 12 za Crnu Goru.

U španskom sastavu 20 poena Marije Konde, 11 Albe Torens.

U drugom meču grupe A, Grčka, koju je naša selekcija pobijedila na startu, bila je bolja od Letonije, koja je savladala Španiju u 1. rundi.

Grkinje su slavile 73:65.

Nakon dva kola sve četiri ekipe imaju polovičan skor.

U posljednjem kolu grupne faze Crna Gora u nedjelju od 11 i 15 igra protiv Letonije I ima šanse da sa prvog mjesta u grupi ode među četiri najbolje, ali bi porazom mogla da ostane I bez plasmana u osminu finala.