Pratite nas

Žene i sport: Zdravlje i um

Mnogo pitanja, odgovori se još traže: Zašto su povrede povrede koljena sportistkinja češće nego sportista?

Kidanje prednjih ukrštenih ligamenata koljena mnogo su češće kod fudbalerki, nego kod fudbalera, a to bi moglo da se odnosi i na sve ostale sportove, pišu britanski mediji, nakon što je nekoliko poznatih igračica, poput Aleksije Puteljas, Bet Mid, Vivijan Mitema, Simon Magil, Mari-Antoanet Katoto… tokom prošle sezone doživjelo ove teške povrede.

Kako ističu britanski mediji, malo je naučnih istraživanja urađeno o tome zašto su žene podložnije tim povredama?

Postoje teorije da menstrualni ciklus igra ključnu ulogu, iako do sada nije urađeno dovoljno istraživanja koja bi to potvrdila.

“Važno je da se naše tijelo više ispituje i istražuje“, rekla je fudbalerka Bet Mid.

“Da su se ​​ovakve povrede dogodile kod muškaraca u tako kratkom vremenu, to bi bilo urađeno mnogo ranije“, rekla je ona.

„Važno nam je da pogledamo različite faktore i aspekte zašto se to dešava tako često.

Ekspertkinja za žensko zdravlje dr Ema Ros je objasnila:

“Znamo da sportistkinje imaju do šest puta veće šanse da dožive povredu ligamenata bez kontakta od njihovih muških kolega. Prije otprilike godinu objavili smo rad koji je pokazao da se u istraživanjima sporta i vježbanja samo oko 6% studija radi isključivo na ženama – odnosno proučavaju se stvari koje se dešavaju u ženskom tijelu – tako da nemamo mnoga istraživanja za sportistkinje. Ali ono što znamo o menstrualnom ciklusu i povredama jeste to da promjene hormona tokom ciklusa mogu uticati na fiziologiju i biomehaniku tijela. Na primjer, kada je estrogen povišen u menstrualnom ciklusu, a to se dešava oko druge nedjelje, to može uticati na stabilnost zglobova. Može uticati na kolagen u našim zglobovima i može stvoriti labavije zglobove. Zbog toga je labav zglob manje stabilan i skloniji povredama. Dakle, imamo neke informacije o labavim zglobovima, ali ono što nemamo je posljednji korak – da li ovo zaista povećava rizik od povreda kod sportistkinja.“

Autorka jednog od izvještaja dr Katrin Okholm Kriger ističe da se ženska stopala po obliku i zapremini razlikuju od muških i navela da postoji opasnost od povrede od patika koje nisu pravilno dizajnirane i pritiskaju stopalo na neželjena mjesta.

Šta se može učiniti u smislu prevencije?

“Moramo da počnemo da mjerimo hormone, jer se oni mijenjaju u roku od mjesec i mislimo da to može da utiče”, kazala je doktorka Ros.

“To je prilično komplikovan način istraživanja jer morate da pratite sportistkinje i da ih natjerate da prate hormone, simptome i menstrualni ciklus. Veliki izazov sa istraživanjem povreda je da se to uglavnom radi retrospektivno, jer ne znamo ko će, kada i zašto biti povrijeđen. Postoji mnogo mitova o menstrualnom ciklusu i povredama. U stvari, kada odemo i razgovaramo sa sportistkinjama i fudbalerkama, one često kažu da su nervozne ako su u menstruaciji i imaju meč, jer misle da bi mogle da se povrijede, posebno ako su bile povrijeđene ranije. To je stres koje će oni prenijeti na svoj učinak, i nažalost, nemamo dovoljno jake dokaze da kažemo: ‘Da, postoji određeno vrijeme u vašem ciklusu kada je veća vjerovatnoća da ćete se povrijediti’, ali imamo mnogo indikatora koji na to sugerišu”.

“Za sada, najbolje što možemo da uradimo jeste da sportistkinje prate svoj ciklus i ako neko ko osjeća da mu je zglob zategnut ili mu se bol u leđima pojačava u određenom trenutku ciklusa, mora da obavijesti svoje fizioterapeute i trenere da se uradi nešto po tom pitanju”, zaključila je.

Klikni i komentariši

Ostavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Reklama

Ovo morate vidjeti

Više u Žene i sport: Zdravlje i um