Ostali Sportovi

One su obilježile 2021. godinu: Let do snova, medalje, golovi, oproštaj legendi…

Uvijek je nezahvalno i teško izdvajati sportiste/sportistkinje kad god se sumiraju utisci ili svode računi.

Običaj je, ipak, da se na kraju svake godine to uradi, pa je „Sportfem“ izdvojio nekoliko naših sportskih heriona koje su obilježile 2021.

Marija Vuković

Nekada najveća nada naše atletike i sporta uopšte, imala je nezaboravnu godinu. Konačno je, nakon više od deset godina čekanja, pokazala šta može i koliko može. Izborila je olimpijsku normu, skokom od 197 centimetara, a u Tokiju impresivno došla do finala, u kome je imala četvrti rezultat (196 cm), a zauzela deveto mjesto, zbog većeg broja pokušaja.

Izabrana je za najbolju sportistkinju Crne Gore.

Jelena Maksimović

Karatistkinja Omladinca osvojila je bronzanu medalju na Evropskom prvenstvu koje se održalo u Poreču.

U borbi za treće mjesto u kategoriji do 55 kilograma savladala je Italijanku Saru Kardin (1:0).

Ona je na putu do medalje pobijedila i Španjolku Karlotu Osorio Fernandez 4:1, Izraelku Rotem Efroni 5:0 i Makedonku Simonu Zaborsku 1:.

Medalju je osvojila uprkos povredi koljena koju je zaradila samo četiri dana pred početak šampionata.

Jovanka Radičević

Iako su “lavice” godinu završile najslabijim plasmanom na velikim takmičenjima (22. mjesto na Svjetskom prvenstvu), nakon trećeg vezanog učešća na Olimpijskim igrama i respektabilne šeste pozicije, zvijezda Jovanke Radičević ne blijedi.

Legendarna krilna igračica bila je na visokom nivou na oba takmičenja, liderka i kapitenka, koja je preuzimala odgovornost kada je ekipi išlo loše, a veličala ekipu kada se pobjeđivalo.

Nakon šampionata svijeta najavila je da bi mogla da se oprosti od nacionalnog tima na Evropskom prvenstvu naredne godine, pred domaćim navijačima, jer je Crna Gora jedan od domaćina.

Armisa Kuč

Ženski fudbal je bio u modi ove jeseni – naša reprezentacija ostvarila je tri pobjede u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo, a Armisa Kuč postigla četiri pogotka.

Armisa je deset godina članica našeg nacionalnog tima, rekorderka po broju mečeva i golova, karijeru gradi u inostranstvu (Švedska, Španija, BiH, Bjelorusija), ali je njeno golgetersko umijeće došlo do izražaja kasnije nego što je zaslužila, a kada su naše djevojke počele i da pobjeđuju.

Đurđina Jauković

Prva sezona u inostranstvu, odmah dupla kruna u dresu Bresta u jednoj od najjačih liga u Evropi, te iznenađujući plasman u finale Lige šampiona.

Đina je sa Crnom Gorom nastupila na Olimpijskim igrama u Tokiju, da bi sredinom septembra doživjela tešku povredu – pokidala je ligament koljena i preskočila Svjetsko prvenstvo, a na teren bi trebalo da se vrati u maju.

Bojana Gojković

Na oproštaju od juniorske konkurencije, Bojana Gojković je osvojila još jednu najsjajniju medalju – četvrti put u karijeri postala je šampionka Evrope.

Ruskinju Alinu Puškar jednoglasnom odlukom sudija u finalu šampionata koje je održano u Budvi.

I ove godine je dobila nagradu Crnogorskog olimpijskog komiteta, kao najperspektivnija sportistkinja.

Jelena Dubljević

Najbolja crnogorska košarkašica svih vremena u avgustu je odlučila da se oprosti od reprezentacije.

Jelena Dubljević je veliko ime evropske košarke, djevojka koja ima i WNBA titulu, nastavila je klupsku karijeru, u turskom Botašu.

Sa reprezentacijom Crne Gore je dva puta igrala četvrtfinale Eurobasketa.

Majda Mehmedović

Majda Mehmedović u dresu Crne Gore - foto Stefan Ivanović (RSCG)

Jedan od simbola našeg rukometa – srebrna iz Londona, zlatna iz Beograda 2012. godine. Osvojila je i broznanu medalju na Svjetskom juniorskom prvenstvu 2010.

Majda je nakon Tokija odlučila da se oprosti od “lavica”, a posljednji meč odigrala je u Nikšiću, protiv Sjeverne Makedonije u sklopu priprema za Svjetsko prvenstvo.

Ovaj tekst je dio projekta finansiranog kroz Fond za pluralizam Ministarstva javne uprave, digitalnog društva i medija