Žene i sport: Zdravlje i um
Šta sve morate da znate o higijeni sna?
Elitnim sportistima se preporučuje makar devet sati sna, jer tu počinje uspon performansi.
Ukoliko sportisti očekuju da će imati nedostatak sna, “dremka” tokom dana koja bi to nadoknadila takođe je nešto što se preporučuje.
Ono što je bitno je da sportisti sami uvide šta utiče na njihov učinak na sportskom terenu – ako rano ustajanje negativno utiče, onda bi trebalo sa trenerom napraviti drugačiji raspored treninga.
Stadijumi sna za sportiste
Različite funkcije se dešavaju tokom svake faze sna, i sve su neophodne kako bi san bio zdrav. Postoje li djelovi ciklusa sna koji su posebno korisni za sportiste?
Rezultati studije norveških igrača šaha sugerišu da postoje. Igrači, koji su poboljšali plasmane na rang listama u šahu imali su drugačije obrasce spavanja u poređenju sa igračima čiji je renking opao.
Obrasci spavanja kod igrača, koji su napredovali, sadržavali su manje pokreta očiju (REM) tokom sna, veće količine dubokog sna i niže stope disanja.
Savjeti o higijeni sna za sportiste
Higijena sna je važna za sve ljude kako bi dobro spavali. Uobičajeni elementi uključuju:
• Stvaranje odgovarajućeg okruženja za spavanje. Vaš prostor za spavanje trebalo bi da bude taman i hladan sa malo ili nimalo buke
• Izbjegavajte alkohol i kofein prije spavanja. Ovi napici mogu poremetiti san ili dovesti do poremećenog sna.
• Držite se dalje od elektronike nekoliko sati prije spavanja. To uključuje televizore, mobilne telefone i računare. Plavo svjetlo, koje ovi uređaji emituju može uticati na vaš san.
• Imajte rutinu pred spavanje. Aktivnosti poput čitanja, kupanja ili meditacije mogu vam pomoći da se opustite i pripremite za san.
• Ustanite iz kreveta ako ne možete zaspati nakon 20 minuta pokušaja. Obavljajte mirnu aktivnost u drugom prostoru dok ne osjetite pospanost.
Pored ovih saveta o higijeni sna, druge navike posebno važne za sportiste su:
• Izbjegavajte pretjeran trening. Održavajte dosljedan raspored treninga kako biste izbjegli pretjerano naprezanje.
• Izbjegavajte treninge prerano ili prekasno. Ovo može uticati na kvalitet i kvantitet sna, posebno ako je vaš sportski raspored neujednačen.
• Ako uopšte spavate tokom dana, neka to bude kratko. “Dremka” ne bi trebalo da traje duže od sat i ne bi trebalo da bude poslije 15 sati.
• Smanjite kontakt sa onim što vam izaziva stres jer to utiče na sve pa i san.