Pratite nas

Žene i sport: Zdravlje i um

Uticaj menstrualnog ciklusa na sportske performanse: Istine i zablude

U posljednje vrijeme pažnja se sve češće posvećuje uticaju menstrualnog ciklusa na sportske performanse.

Britanska atletičarka Dina Ašer Smit je prošle godine, na Evropskom prvenstvu u Minhenu, privukla pažnju kako zbog nastupa, tako i zbog komentara izvan staze.

Povukla se iz finala ženske trke na 100 metara zbog grčeva u listu, a kasnije priznala da je imala ženske „probeme“ i pozvala na više istraživanja o menstrualnom ciklusu i njegovom uticaju na performanse.

U kolumni za BBC Sport, atletičarka Ajliš Mekolgan je pohvalila Ašer Smit što je podigla svijest o ovom problemu i opisala kako menstrualni ciklus utiče na njeno trčanje.

 „Neki mjeseci su podnošljivi. Drugi su neizdrživi“, napisala je Mekolgan.

Pokrenula se bura na društvenim mrežama.

Mnoge sportistkinje su se saglasile da se malo radi na tome da im se pomogne da razumiju i prevaziđu razlike u performansama koje izaziva menstrualni ciklus.

Profesorka ženske endokrinologije i fiziologije vježbanja na Univerzitetu u Mančesteru Kirsti Eliot Sejl već dvije decenije istražuje uticaj menstrualnih ciklusa sportistkinja.

Postoji zbunjenost, ističe ona, ne samo među muškim trenerima, već i među samim sportistkinjama o tome šta je menstrualni ciklus i kako bi mogao uticati na trening i performanse.

Kod većine žena, ključni reproduktivni hormoni, estrogen i progesteron, rastu i opadaju u prilično predvidivom obrascu tokom mjesečnog ciklusa.

„U ranoj folikularnoj fazi oba ova hormona su na najnižim nivoima“, kaže Eliot Sejl, prenosi athleticsweekly.com

U drugoj polovini ciklusa, u lutealnoj fazi, oba hormona su povišena.

Za one koji doživljavaju pad u performansama – to se dešava oko vremena menstruacije.

Eliot Sejl i njene kolege iz različitih britanskih institucija su 2020. godine napravile meta-analizu 78 studija, u koje su bile uključeno ukupno 1.193 žene, a koje su analizirale uticaj menstrualnog ciklusa na performanse.

Mjerenja svih aspekata performansi, uključujući npr. snagu i izdržljivost, rađena su u različitim fazama mjesečnog ciklusa, a nalazi su zaista pokazali da postoji obrazac pada performansi u folikularnoj fazi.

Ali, neočekivano, padovi performansi nisu bili značajni – pogoršanje je bilo trivijalno.

Njihov zaključak bio je da nema dovoljno dokaza da se izdaju opšte smjernice za sportistkinje o treniranju ili takmičenju tokom menstruacije.

Francuski naučnici su se 2021. godine specifičnije bavili tom temom.

Rezultati su pokazali da su neke žene osjećale ukočenost ligamenata, niže nivoe snage ili izdržljivosti ili psihološke probleme poput opadanja percepcije takmičarskog duha ili vještine donošenja odluka. Ali, druge nisu, pa su istraživači ocijenili da su rezultati previše varijabilni da bi se smatrali konačnim.

Pratiti redovnost

Eliot Sejl preporučuje da sportistkinje lično i kontinuirano prate simptome i period, vodeći detaljni dnevnik.

 „Može se desiti da je masaža u određeno doba ciklusa korisna ili da prilagođavanje ishrane u različitim trenucima može pomoći“, kaže ona.

„Ali ako imate važno takmičenje tokom ljeta, o ovim stvarima treba da razmišljate već u januaru.“

Ipak, najbolje je izbjegavati moderne aplikacije za praćenje ciklusa.

„One se ne zasnivaju na naučnim dokazima i ne prate ništa što im ne kažete. Savjete baziraju isključivo na datumima vašeg ciklusa i ne uključuju nivoe hormone“, navodi Eliot Sejl.

Pogled na pozitivne strane menstruacije

Postoji i zabrinutost da će iskusne sportistkinje koje javno komentarišu bolne menstruacije i problematične cikluse poslati negativnu poruku mlađim sportistkinjama.

Eliot Sejl je saglasna da je potencijalno opasno sugerisati da su menstruacije nešto što treba da pokušamo da izbjegnemo u sportu i da su zapravo pokazatelj odličnog zdravlja.

„Ranije je bilo dostojanstvo kada bi neko izgubio menstruaciju zbog napornog treninga, to je značilo da ste izuzetan sportista“, kaže Eliot Sejl.

„Ali sada znamo da postoji toliko fizioloških i performansnih posljedica povezanih s tim i, u suštini, tijelo mora da napravi žrtvu kako bi podržalo sport, a ne reproduktivni sistem, jer nema dovoljno goriva da sve uradi.“

Širin Higins, koja trenira neke od najboljih atletičarki u Velikoj Britaniji, kaže da je menstruacija, iako može biti smetnja za sve žene, uključujući i sportistkinje, prirodan dio fizičkog razvoja.

„Ona je neophodna ako želite da imate zdravu i dugoročnu karijeru u atletici, kao i jake kosti kasnije u životu“, kaže Higins.  „Poruka treba da bude da ciklus treba da se kontroliše, a ne izbjegava.“

Kada djevojčice uđu u pubertet, ona predlaže analize krvi, uzimanje dodatnog gvožđa i odlazak kod ljekara ukoliko imaju obilno krvarenje, bol ili pretjerane promjene raspoloženja.

 „Ako su simptomi teški, tada je važno sarađivati sa ljekarom, idealno bi bilo sa nekim ko razumije sport, kako biste razgovarali o mogućim sljedećim koracima“, kaže.

„Za starije sportistkinje opcija može biti pilula kojom kontrolišu ciklus. Moraćete sarađivati sa ljekarom da pažljivo izaberete pilulu i možda ćete morati da probate različite vrste kako biste pronašle onu koja vam odgovara.“

Smatra da je rizično „reći mladim djevojkama da će slabije trčati u određenim djelovima ciklusa“.

Eliot Sejl pozdravlja otvaranje diskusije o menstrualnom ciklusu i sportu, ali upozorava da je opasno olako kriviti menstruaciju za loše rezultate, što će, zaključuje, oslabiti sport.

Klikni i komentariši

Ostavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Reklama

Ovo morate vidjeti

Više u Žene i sport: Zdravlje i um