Uspon crnogorskog ženskog fudbala: Rezultati za ponos motiv za budućnost

Crna Gora ni u jednom sportu nije napravila progres, kao što je to slučaj u ženskom fudbalu.

Rivale za kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo naše dame čekale su iz posljednjeg šešira i nije bilo objektivno očekivati dobre rezultate.

Međutim, nakon tri kola izabranice Mirka Marića imaju šest bodova zahvaljujući pobjedama nad bolje rangiranim selekcijama, Bosnom i Hercegovinom i Azerbejdžanom. Rezultati su fenomenalni ako uzmemo u obzir činjenicu da ove sezone u crnogorskom šampionatu igraju samo četiri kluba.

Uspjesi su malo iznenadili stručni štab, ali je jasno da su plod velikog rada i volje djevojaka da napreduju i pokažu kvalitet.

„Djevojke zaslužuju čestitke, odigrale su požrtvovano, hrabro. Nismo ni sanjali da ćemo imati šest bodova nakon tri kola“, rekao je selektor Mirko Marić poslije jučerašnje pobjede nad Azerbejdžanom.

Da su spremne da naprave proboj na rang listi FIFA, naše djevojke pokazale su prošlog mjeseca, kada su u Zenici savladale Bosnu i Hercegovinu 3:2. Bila je to prva pobjeda ženske reprezentacije u zvaničnim mečevima.

Atmosferu nije poremetio ni poraz u Moskvi od veoma snažne Rusije u utakmici u kojoj stručni štab nije mogao da računa na nekoliko standardnih reprezentativki.

Prije nekoliko dana okupile su se ponovo sa velikom željom da prvi put u istoriji osvoje tri boda i na svom terenu. Atmosfera na treninzima bila je sjajna, djevojke su činile sve da ispoštuju zamisli stručnog štaba i pripreme se za naredni izazov.

Nikad se više u medijima nije govorilo o ženskom fudbalskom nacionalnom timu, ali to nije stvorilo pritisak našim damama. Rival je bio Azerbejdžan, selekcija koja je bolje plasirana na listi Svjetske fudbalske federacije. Motiv za uspjehom pred svojom publikom bio je jači od protivnika, što se moglo vidjeti od prvog minuta.

Poslije tačno 240 sekundi, Armisa Kuč je sa golom sastavila Slađu Bulatović, a kapitenka pokazala zašto godinama igra na visokom nivou.

„Dvije istorijske pobjede. Osjećaj je fenomenalan i sa sigurnošću mogu da kažem da smo ovo danas zaslužile. Nisam iznenađena ovakvim rezultatima. Ovo smo zaslužile dugogodišnjim radom, kako našim, tako i stručnog štaba“, rekla je Slađa nakon jučerašnjeg meča.

Taj gol je bio uvod u pobjedu, koja je možda mogla biti osigurana u prvih 45 minuta. Nisu naše djevojke iskoristile nekoliko prilika, malo je nedostajalo da zbog toga budu kažnjene u nastavku, ali su na kraju ipak dale drugi gol poslije sjajne akcije Darije Đukić i Anđele Tošković i slavlje je moglo da počne.

Neće se Crna Gora plasirati na Svjetsko prvenstvo, ali to je za herojine naše priče potpuno nevažno. Bitno je da nastave sa igrama kakve su pružale na startu kvalifikacija za Mundijal kako bi u njima djevojčice vidjele idole i počele da se bave fudbalom.