Pratite nas

Žene i sport: Zdravlje i um

Zdravlje kostiju: Faktori koji povećavaju rizik od lomova

designed by jcomp - Freepik.com

Vrhunske sportistkinje imaju veoma izraženu kardiovaskularnu kondiciju, ali se suočavaju sa značajnim prijetnjama po zdravlje kostiju.

Zbog intenzivnog treninga često dolazi do izrazitog pada nivoa estrogena, što može da dovede do slabljenja kostiju.

Niska čvrstina kostiju, ili osteopenija, faktor je rizika koji dovodi do lomova.

Vježbanje, nedostatak estrogena i menstrualne nepravilnosti

Redovno i inenzivno vježbanje povezani su sa smanjenim nivoom estrogena u krvi. U jednoj studiji, zdrave žene koje su počele da treniraju pripremajući se za maraton smanjile su nivo estrogena za preko 50%.

Nizak nivo estrogena dovodi do menstrualnih nepravilnosti kod velikog broja sportistkinja. Nepravilnosti mogu uključivati kasni početak menstruacije, rijetke ili odložene menstruacije ili suptilnije abnormalnosti, kao što su skraćena lutealna faza i anovulatorni ciklusi.

Uzrok nedostatka estrogena i menstrualne nepravilnosti kod sportistkinja nije sa sigurnošću poznat, ali faktori rizika uključuju raniji početak treninga, intenzivniji trening, psihološki stres, neadekvatnost ishrane, nisku tjelesnu težinu, nisku tjelesnu masu…

Estrogen i kosti

Estrogen je neophodan za održavanje zdravlja kostiju kod žena. Događaji koji dovode do brzog pada nivoa estrogena kod žene, kao što su menopauza i uklanjanje jajnika, takođe rezultiraju brzim gubicima koštane mase i snage kostiju. Ovi gubici se mogu spriječiti tretmanom estrogenom.

Mladim ženama, koje razviju hormonska stanja koja uzrokuju nedostatak estrogena, takođe može da prestane mjesečni ciklus i da se sve to odrazi na zdravlje kostiju.

Gubitak koštane mase kod ovih žena je direktno proporcionalan dužini vremena tokom kojeg su bile bez menstruacije. Pokazalo se da različite terapije zamjene estrogena povećavaju koštanu masu.

Dijeta i kosti

Vjerovatno je da loša i poremećena ishrana povećavaju rizik od zdravstvenih problema sa kostima kod sportistkinja. Mala tjelesna težina i vitka građa su poželjni atributi u mnogim sportovima, kao što su gimnastika, ples, umjetničko klizanje i trčanje.

Sportistkinje koje žele velike rezultate u ovim sportovima mogu da razviju poremećene obrasce ishrane koji doprinose i njihovim menstrualnim nepravilnostima i slabljenju njihovih kostiju.

Pravilna ishrana je neophodna za normalnu menstruaciju i za zdrave kosti.

Nepravilna ishrana može da izazove i anoreksiju, koja bi uz nervozu mogla da razvije amenoreju (izostanak menstruacije), osteopeniju, pa čak i osteoporozu.

Kombinacija poremećaja u ishrani, amenoreje i osteoporoze nazvana je „trijada sportistkinja“.

Menstrualne nepravilnosti i zdravlje kostiju povezani sa treninzima

Pošto je vježbanje korisno za kosti, pretpostavlja se da sportistkinje mogu da izbjegnu gubitak koštane mase čak i ako razviju menstrualne nepravilnosti.

Međutim, studije pokazuju da to nije slučaj za većinu sportova.

Sprovedeno je devetnaest studija u kojima je snaga kostiju (mjerena kao gustina kostiju) žena sa normalnom menstruacijom upoređena sa snagom kostiju sportistkinja sa neredovnim ili odloženim menstruacijama („amenoreične“ ili „oligomenoreične“ sportistkinje).

Petnaest od 19 ovih studija je pokazalo da je gustina kostiju bila značajno niža kod sportistkinja sa amenoreom i/ili oligomenoreom.

Tri od četiri preostale studije pokazale su trend ka smanjenju gustine kostiju kod amenoreičnih/oligomenoreičnih sportistkinja koji nije bio statistički značajan.

Sportistkinje u kasnim tinejdžerskim i ranim dvadesetim sa amenoreom/oligomenoreom imaju 8-31% nižu gustinu kostiju od sportistkinja sa normalnom menstruacijom i 3-24% nižu gustinu kostiju od žena koje se ne bave sportom, a imaju normalnu menstruaciju.

Alarmantno, mnoge od ovih žena imaju izuzetno nisku koštanu masu; neke imaju gustinu kostiju uporedivu sa ženama u 70-im i 80-im godinama!

Većina studija je razmatrala sportistkinje sa rijetkim ili izostalim menstruacijama (oligomenoreja ili amenoreja) i nisu procjenjivanje sportistkinje sa suptilnijim menstrualnim poremećajima.

Međutim, jedno istraživanje je pokazalo da sportistkinje koje imaju mjesečnu menstruaciju, ali koje imaju anovulatorni ciklus i/ili skraćenu lutealnu fazu, takođe gube gustinu kostiju.

Ova studija je od posebnog interesa, jer pokazuje da žene u intenzivnom treningu, koje imaju relativno normalne menstruacije, mogu i dalje da budu izložene riziku od osteopenije i menstrualni poremećaji mogu biti dovoljni da izazovu gubitak koštane mase.

Nekoliko studija pokazuje da kako nivo estrogena kod sportistkinje opada i što duže traje njena menstrualna neredovnost, to su problemi sa kostima veći.

Ova zapažanja ukazuju na direktnu vezu između niskog nivoa estrogena i gubitka koštane mase. U teoriji, dakle, uspostavljanje normalnog nivoa estrogena trebalo bi da spriječi, pa čak i preokrene gubitak kostiju.

Lomovi i menstrualne nepravilnosti

Prelomi su prilično česti kod mladih sportistkinja i mogu biti povezani sa nedostatkom estrogena i menstrualnim nepravilnostima. Nekoliko studija pokazuje da postoji povezanosti između trenutne menstrualne nepravilnosti i fraktura kod sportistkinja.

Ove studije su otkrile da je rizik od preloma bio 2-4 puta veći za sportistkinje sa amenoreom/oligomenoreom nego za sportistkinje sa normalnom menstruacijom.

Oralni kontraceptivi (pilule za kontrolu rađanja) obezbjeđuju estrogen i regulišu menstrualni ciklus; stoga se pretpostavlja da se oralni kontraceptivi, u kontrolisanim uslovima, mogu koristiti za jačanje kostiju sportistkinja. Međutim, ova “teorija” nikada nije formalno testirana.

Četiri studije su otkrile da su sportistkinje koje su uzimale oralne kontraceptive pretrpjele 2-4 puta manje preloma nego one koje ih nisu koristile. Ove studije sugerišu da upotreba oralnih kontraceptiva smanjuje učestalost fraktura. Međutim, ove studije ne mogu utvrditi uzročno-posljedičnu vezu. Na primjer, žene koje su odlučile da uzimaju oralne kontraceptive možda su imale veću koštanu masu prije nego što su počele da uzimaju oralne kontraceptive.

Hitno je potrebno ispitivanje kako bi se utvrdilo da li oralni kontraceptivi mogu spriječiti probleme s kostima kod sportistkinja.

Klikni i komentariši

Ostavite komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Reklama

Ovo morate vidjeti

Više u Žene i sport: Zdravlje i um